Rusko stvořilo Okamuru! řekl Štětina. Klepetko v ČT utřen Klárou Samkovou: Německo musí zaplatit

13.05.2019 10:42

V nedělním Politickém spektru se opět sešli zástupci menších stran. Mimo jiné advokátka Klára Samková za Alternativu pro Česko, europoslanec Jaromír Štětina za Evropu společně nebo bývalý ministr a velvyslanec Jaroslav Bašta za Bezpečnost, odpovědnost a solidaritu. Samková k tématu dvojí kvality potravin řekla, že dle ní je to zástupné téma a chystá se něco nekalého. A opravila moderátora Klepetka, že Alternativu už reprezentují dva poslanci. Bašta zase tvrdil, že Češi by se měli snažit EU reformovat, protože pak to s ní dopadne jako se Sovětským svazem. A Štětina? Rusko, hybridní válka, Gerasimov.

Rusko stvořilo Okamuru! řekl Štětina. Klepetko v ČT utřen Klárou Samkovou: Německo musí zaplatit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Runy ve znaku ve skutečnosti nejsou runami, ale prý písmena I a N -zkratka Idea Národa

První otázka zněla, na co by se kandidáti v případě zvolení chtěli zaměřit, čím by se chtěli zviditelnit. Klára Samková uvedla, že má problém už se zviditelňováním a dodala, že zviditelňovat by se měla Česká republika, ne ten, kdo ji reprezentuje. A také poznamenala, že na kandidátce jsou dva současní poslanci, Mgr. Volný a Bojko, takže úvodní Klepetkova poznámka, že pozvané strany nemají zastoupení v Parlamentu, je chybná. Podle jejího hnutí není Česká republika v EU dostatečně vidět.

Anketa

,,Stalin neosvobozoval, Stalin dobýval a dobývaná území držel. Na svobodu jsme čekali dalších 44 let," uvedl Mirek Topolánek. Souhlasíte?

hlasovalo: 10979 lidí

Jaromír Štětina dostal modifikovanou otázku, proč chce být znovu zvolen do europarlamentu. „Chtěl bych být europoslanecm. A to proto, že mám v Evropském parlamentu ještě nedodělanou práci,“ řekl Štětina a dodal, že je členem výboru pro obranu a bezpečnost. „Mám tam na starosti východní politiku, politiku východního partnerství včetně Ukrajiny. Ta nedodělaná práce je, že se nám dosud nepodařilo ukrajinský konflikt zastavit a vyřešit mírovou cestou. A druhý důvod je: nedopustit, aby se Evropská unie rozpadla. Evropská unie je v přímém ohrožení,“ varoval europoslanec a přidal tezi, že EU je garantem míru v Evropě a zárukou, že staré konflikty se nebudou opakovat.

Jaroslav Bašta řekl, že by rád prosadil tři slova z názvu strany, bezpečnost, odpovědnost, solidaritu, přičemž důraz klade hlavně na první z nich. „V tomto případě bych připomenul varovná slova George Sorose, který řekl, že mu Evropská unie připomíná Sovětský svaz v létě 1991,“ řekl Bašta. Doplnil, že by se také chtěl zasadit o podporu svobody slova, která prý od Evropské komise dostává dost zabrat.

Jaroslav Bašta – Bezpečnost, odpovědnost, solidarita

Po úvodních vystoupeních Klepetko nadhodil téma dvojí kvality potravin, které dle něj nebylo vyřešeno a řešení je přinejmenším polovičaté. Štětina uvedl, že toto není jeho téma, protože by se opět chtěl stát členem bezpečnostního výboru. Ale jednu poznámku si dovolil: „Nám tady vadí dvojí kvalita potravin a přitom nám nevadí dvojí kvalita demokracie. Mezi námi a některými Evropskými zeměmi. To mě velmi znepokojuje.“

„Dvojí kvalita potravin je tady prezentovaná jako ochrana spotřebitelů. Já se domnívám, že toto téma je ochranou těch výrobců. Protože samozřejmě je v jejich zájmu, aby dělali stejné obaly, protože dělat dvojí obaly je strašně drahé. Pro ně je výhoda, aby v jednom obalu byl jeden produkt. Nicméně, co jsem tady nezaregistrovala, je otázka ceny. Jistě i vy pane redaktore, jako emancipovaný muž, chodíte nakupovat a zaregistroval jste významné zvýšení cen potravin. Až tady nám začnou dovážet ty unifikované výrobky stejné kvality, tak nám také začnou dovážet stejné, nejlépe ty německé ceny. Podle mě je to zastírací manévr pro docela brutální zdražení potravin,“ řekla Samková a Klepetko se zeptal, zda jí dvojí kvalita potravin tedy nevadí. „Pane redaktore, dvojí kvalita čehokoliv je v rozporu s úhelnou ideou EU. O tom se vůbec nemá smysl bavit. Pokud je toto tady téma, tak já tvrdím, že je to uměle zvednuté téma, které podle mého názoru slouží k něčemu úplně jinému, než k čemu je deklarováno, a bude to mít pro Českou republiku a pro občany ČR negativní důsledky. Něco podle hesla: Neplačte, sami si za to můžete,“ řekla Samková a doplnila, že tématu je třeba se věnovat v mnohem komplexnější rovině, než jak je prezentováno.

Klára Samková – Alternativa pro Českou republiku 2017