Nenáviděl jsem současné ruské poměry natolik, že jsem se rozhodl svoji rodnou zem opustit. Obávám se ovšem, že v příštím roce bude vše ještě horší,“ tvrdí spisovatel a publicista Beršidskij, který v Rusku spoluzakládal prestižní list Vedomosti. Beršidskij považuje za velmi špatné znamení i nedávno zveřejněnou vojenskou doktrínu. „I podle jejího obsahu je zřejmé, že se Kreml rozhodl definitivně rozejít se Západem,“ obává se Beršidskij.
Podle Beršidského názoru představuje vojenská doktrína významný posun ruského vládnoucího režimu. „Po Putinově nástupu do prezidentského úřadu v roce 2012 ještě existovala alespoň minimální politická a ekonomická svoboda. Mohly se ještě konat demonstrace, které sice byly většinou neúspěšné, ale úřady je více či méně tolerovaly. Přes postupné utahování šroubů se i dalo hovořit o tom, že některá média vysílají bez cenzurních zásahů,“ konstatuje Beršidskij.
Anexe Krymu a další nešťastné události na východně Ukrajiny však vše změnily k horšímu. „Popularita Vladimira Putina však i poté dosáhla rekordní úrovně. Pochopil jsem, že v Rusku nemohu zůstat. Nikdy jsem neuvažoval o emigraci, ale můj odchod do Německa mi přišel jako vhodné vyjádření nesouhlasou s Putinovým jednáním,“ vysvětluje Beršidskij a poukazuje na to, že nesouhlasí se vším, co dělají západní vlády. „Sankce byly příliš měkké a umožnily jeho propagandě naočkovat Rusy, že Západ si přeje válku s jejich zemí,“ píše Beršidskij.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro