Medinského rozhovor je reakcí na spory, které se v posledních dnech kolem památníku v pražském Bubenči vedou: socha byla minulý měsíc jako již několikrát v minulosti poškozena a objevily se hlasy, aby byla ze svého místa odstraněna. Kritici maršála, který velel v roce 1945 sovětským jednotkám při osvobozování Československa od nacistů, připomínají Koněvovu roli v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi.
„V Rusku stojí 22 památníků a pamětních desek v místech hrobů českých legionářů a všechny jsou udržovány v naprostém pořádku, starají se o ně. Protože my smlouvu mezi námi a Čechy dodržujeme, neboť je to prostě povinnost kulturních lidí,“ řekl ruský ministr.
Česká republika si opakovaně stěžuje na nezájem ruské strany o legionářské památníky a na poškozování hrobů českých vojáků v Rusku. Místní úřady v ruských regionech nezřídka odmítají památníky stavět a udržovat, české legionáře označují za vrahy a komplice protibolševických bělogvardějských armád.
Na opravu českých válečných hrobů do Ruska kvůli tomu Česká republika letos oproti minulosti nepošle žádné peníze. Okázalé neplnění ruských závazků přiznávají i někteří ruští historici.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab