Ruský tisk: Čechy vábí ke knížeti nostalgie po časech, kdy jim vládl rakouský císař

14.01.2013 10:15

Nejen jako na souboj plebejce a šlechtice, ale i jako na duel politika podezíraného z proruských postojů s kritikem Kremlu se dívají ruské noviny na nadcházející souboj Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga o Pražský hrad. „Češi si vyberou mezi zkušeností a starobylostí," nadepsal list Kommersant a dodal, že rozdíl spočívá i v tom, že „oponenti obviňují Miloše Zemana z blízkých vztahů s ruským kapitálem, zatímco Karel Schwarzenberg je znám jako tvrdý kritik Kremlu".

Ruský tisk: Čechy vábí ke knížeti nostalgie po časech, kdy jim vládl rakouský císař
Foto: Hans Štembera
Popisek: Je rozhodnuto,Karel Schwarzenberg půjde do druhého kola prezidentské volby

„První kolo přineslo skoro senzační výsledky. Ačkoliv vyhrál jeden z favoritů, expremiér Zeman, druhé místo a postup do druhého kola nečekaně vybojoval ministr zahraničí Schwarzenberg," připomněl deník.

Za hlavní senzaci označil „fiasko" favorizovaného Jana Fischera, který „navzdory všem předpovědím vypadl z bitvy o Pražský hrad", a to nejspíše kvůli selháním v televizních debatách a politické nezkušenosti. Naopak Zeman a Schwarzenberg jsou podle listu politici náramně zkušení, kteří v kampani dokázali úspěšně zmobilizovat své voliče.

„Teď, osud českého prezidentství rozhodne svár dvou velice rozdílných politiků," podotkl list. Připomněl, že léta, kdy někdejší vědecký pracovník a vůdce sociálních demokratů stál v čele vlády, se nyní hodnotí „velice nejednoznačně": Zemanovy roky se vyznačovaly hospodářským růstem a právě za něj Česko vstoupilo do NATO, ale oponenti mu vytýkají zákulisní politické dohody, začátek rozkvětu korupce i blízkost k ruskému kapitálu. Zeman, rozkmotřený s vedením ČSSD, teď vystupuje z umírněně levicových pozic a kritikuje středopravou vládu za „nehumánní" reformy.

„Zeman je znám velkou láskou k cigaretám a becherovce, šťavnatým, ale hrubozrným humorem a nevraživostí k novinářům," dodal Kommersant.

Rozdílní kandidáti

Schwarzenberg je podle deníku „výhonek starého rakouského knížecího rodu". Znám je i „proevropským postojem a tvrdou kritikou autoritářského vládnutí", a to i na adresu ruského vedení. Ač je mu 75 let, u mládeže je populární.

„Boj o Pražský hrad bude zajímavý i proto, že za oběma kandidáty stojí rozdílné sociální vrstvy a regiony. Zeman je populárnější na východě země a zvláště v relativně chudých severních krajích. Pro Schwarzenberga budou hlasovat hlavně voliči ve velkých městech a blahobytnějších středních Čechách," uzavřel Kommersant.

Malá senzace

Za „malou senzaci" považuje první kolo i Moskovskij komsomolec. „Favorit neprošel do druhého kola, ale šanci zvítězit má pětasedmdesátiletý šlechtic," zdůraznil a podotkl, že u Čechů žijících v Rusku to dopadlo vyrovnaně: v Moskvě většinu hlasů získal Schwarzenberg, v Petrohradu však vyhrál Zeman. „Čechy ke Schwarzenbergovi vábí nostalgie po starých dobrých časech, kdy jim vládl rakouský císař," odhadl komentátor.

Závěrem připomněl, že prezident sice nemá vliv na zahraniční politiku, nicméně zahraniční orientace země bude jedním z hlavních témat při hlasování - oba kandidáti se sice téměř neliší názory na Evropskou unii, ale vztah k Rusku mají diametrálně rozdílný: „Zeman je vnímán jako prorusky naladěný kandidát se styky s ruským byznysem, Schwarzenberg je naopak znám svým - mírně řečeno - odmítavým vztahem k ruskému režimu."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…