Rusnok drsně: Za vysoké ceny potravin si můžeme sami. Polsko jako cesta

19.08.2023 21:02 | Komentář

Česko se růstem cen potravin pouze přiblížilo standardní západoevropské úrovni, z hlediska platů si toho však občané mohou dovolit méně, říká bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v pořadu K věci na CNN Prima News. Vysoké ceny potravin dle něj způsobuje i málo konkurenční prostředí potravinářského trhu. Za to si podle Rusnoka mohou Češi sami, a to tím, že upřednostňovali domácí potraviny před zahraničními, čímž oligopolní prostředí vytvořili. Obchodníci tak budou znovu více dovážet ze zahraničí. Změny DPH, jež jsou součástí vládního konsolidačního balíčku, krátkodobě přispějí k inflaci. Rusnok se kriticky vyjádřil i k rychlosti uplatňování penzijních reforem.

Rusnok drsně: Za vysoké ceny potravin si můžeme sami. Polsko jako cesta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok

„My jsme relativně malá a relativně otevřená ekonomika a zároveň ekonomika se strukturou, která je hodně vychýlená směrem k průmyslu, a to spíše k energeticky náročnému průmyslu. A tato krizová epizoda, kterou teď zažíváme – doufejme, že jsme na jejím konci –, tak je charakteristická na začátku obrovským šokem v cenách energetických vstupů, což samozřejmě takovou ekonomiku jako jsme my zasáhne víc než třeba ekonomiky, které jsou více závislé na službách,“ vysvětlil bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pořadu K věci na CNN Prima News jeden z důvodů, proč Česko dle OECD zažívá větší propad životní úrovně, než tomu je v jiných západních zemích Evropy.

Doplnil také, že vnější šoky na Česko dopadají více právě kvůli její více otevřené ekonomice. „Zároveň ta větší otevřenost znamená, že větší vnější šok na nás dopadá více než na ekonomiky, které jsou více uzavřené, díky třeba své velikosti, jako je například náš soused Polsko,“ podotkl bývalý guvernér.

Problém vidí i s dlouhodobě se přehřívajícím trhem práce, s rychlejším růstem mezd, než je produktivita práce, a s fiskální expanzí. „V době covidu se přidala obrovská fiskální expanze. Prostě zdesetinásobení deficitu veřejných financí v podstatě ze dne na den,“ řekl Rusnok a připomněl, že bývaly deficity kolem 30 miliard korun, nyní je to nad 300 miliard.

Kombinace těchto věcí byla dle Rusnoka příčinou velkého propadu ekonomiky České republiky. „Ale ten propad už je víceméně za námi a doufejme, že už nás čekají lepší časy,“ prohlásil Rusnok.

Dále se rozhovor zaměřil na téma zdražování potravin. Podle Rusnoka je český trh málo konkurenční, Češi navíc k vytvoření oligopolní situace na potravinářském trhu přispěli sami. „Český potravinářský trh je málo konkurenční, zejména v oblasti velkých dodavatelů. A ti si v nastalé situaci mohli dovolit navýšit své ziskové marže, oni si vytvořili určitý bezpečnostní polštář, protože věděli, že většinu té produkce stejně prodají, jelikož trh je na nich výrazně závislý,“ vysvětlil Rusnok. „Čili jsme si to tak trochu způsobili sami,“ připomněl kampaně vyzdvihující kvalitu českých potravin nad zahraničními, zejména nad polskými.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…