Rusnokovi ministři dělají čistky. A Němcová vyhrožuje Ústavním soudem

19. 7. 2013 8:27

Vláda premiéra Rusnoka ještě ani nepožádala o důvěru a také není jasné, jestli ji skutečně dostane. MF Dnes píše o tom, že její ministři přesto dělají na ministerstvech personální čistky. Úřadující předseda ODS Martin Kuba proto nazval vládu invazním komandem. Zároveň chce se všemi náměstky za ODS, kteří ještě na ministerstvech jsou, řešit, zda nemají odejít.

Rusnokovi ministři dělají čistky. A Němcová vyhrožuje Ústavním soudem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rusnokova vláda se poprvé zůčastnila jednání ve sněmovně

Největší personální čistky prý nastaly na Ministerstvu práce a sociálních věcí v čele s Františkem Koníčkem. Značné změny jsou i na ministerstvech zemědělství a zahraničí. I Jan Fischer na Ministerstvu financí odvolal dva náměstky. Celkem prý už musela na ministerstvech skončit dvacítka vysokých úředníků.

Nicméně například z 22 náměstků ODS je ještě 20 ve funkci. Ti se mají příští úterý sejít s Martinem Kubou. Bývalý ministr průmyslu prý s nimi chce probrat jejich případný odchod z jednotlivých resortů. Jak píše MF Dnes, občanští demokraté tak chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s personální politikou vlády Jiřího Rusnoka.

Předmětem kritiky je skutečnost, že vláda okamžitě zahájila rozsáhlé změny na klíčových úřednických postech. To vše dělá v situaci, kdy nemá důvěru Poslanecké sněmovny a je možné, že ji ani nezíská. Proto Martin Kuba nazval Rusnokův kabinet invazním komandem, které dobývá území.

„Má-li být ODS stranou, která je čitelná pro voliče, pak se nemůžeme podílet na fungování vlády, která vznikla proti všem principům, které hájíme,“ myslí si Kuba.

Náměstci zatím nevědí, zda vyslyší výzvu ODS

Jasno například nemá náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič. „Doposud se předpokládalo, že mandát vlády bude velmi krátký. Kontinuita je ale jedna věc a něco jiného je, pokud by nová vláda přišla s novými iniciativními kroky, odlišných od priorit, na kterých se může podílet z ideového hlediska i ODS,“ říká Minčič.

Deník MF Dnes také upozorňuje, že není vůbec jasné, jak dlouho bude vládnout Rusnokův kabinet, nebo jaká vláda bude v ČR na podzim. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová prý včera pro server iHNed.cz uvedla, že se obrátí na Ústavní soud, pokud premiér Rusnok vládnutí po nevyslovení důvěry přetáhne víc jak o měsíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

4:41 EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

Ještě zkraje prosince sociální demokracie avizovala, že menšinový kabinet premiéra Babiše nepodpoří.…