Růst cen elektřiny. V Itálii až o 40 procent

14.09.2021 14:15

V Evropě raketově rostou ceny elektřiny, například Itálie na podzim očekává až 40% růst cen elektřiny, což tvrdě zasáhne nejen italské domácnosti, ale i tamní podniky. Velká zdražování, související s ekologickou transformací probíhají také v Německu nebo Španělsku a zdražování cen energie se nevyhne ani České republice.

Růst cen elektřiny. V Itálii až o 40 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí

„V minulém čtvrtletí se ceny elektřiny zvýšily o 20 %, v příštím čtvrtletí se zvýší o 40 %“" uvedl italský ministr pro ekologickou transformaci Roberto Cingolani na pondělní odborové konferenci v Janově, jak informuje zahraniční server The Local.it.

„Je třeba to říci. Těmto věcem musíme čelit. Děje se to proto, že roste cena plynu na mezinárodní úrovni a také proto, že roste cena CO2,“ dodal Cingolani. Podobná očekávání mají analytici energetického sektoru všude po Evropě, přičemž ceny již o desítky procent stouply v minulém čtvrtletí.

Zvýšení v posledním čtvrtletí znamenalo, že se ceny v Itálii od 1. července vyšplhaly přibližně o 20 % pro průmyslové odběratele a domácnostem se prodražily účty o 10 %. Podle italského energetického regulačního úřadu Arera vzrostly také maloobchodní náklady na elektřinu od 1. července o 9,9 % a na plyn dokonce o 15,3 %.

Původně mělo být zvýšení cen ještě vyšší, ale vláda se velkou finanční injekcí v řádu miliard eur pokusila růst zastavit na hranici 10 %. Zastavení dalšího růstu nyní italská vláda řeší, ale vhledem k obrovským nákladům již není další státní zásah zaručen.

„Pokud by se potvrdilo zvýšení v takovém rozsahu, bylo by to pro rodiny a podniky smrtící. Pro běžnou rodinu by to znamenalo zaplatit ročně navíc 247 eur (cca 6000 kč),“ uvedl Marco Vignola, vedoucí oddělení energetiky v Národní unii spotřebitelů.

Vignola vyzval vládu, aby „okamžitě zjednala nápravu“, a uvedl, že „takové astronomické zvýšení by bylo vážnou ranou pro hospodářské oživení, zvýšilo by náklady podniků a těžce by zatížilo kapsy rodin, což by mělo škodlivé účinky na opětovné nastartování spotřeby po covidovém hospodářském poklesu“.

Italové nyní platí jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, podle deníku Corriere della Sera činí průměrná cena 145 euro (3680 kč) za jednu megawatthodinu. Podle údajů Eurostatu měla Itálie na konci roku 2020 šesté nejvyšší ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii po Německu, Dánsku, Belgii, Irsku, Rakousku a Španělsku.

V České republice došlo za poslední rok také k více než dvojnásobnému zdražení cen elektřiny. Nyní stojí jedna megawatthodina 2600 korun, zatímco v loňském listopadu to bylo pouhých 1100 korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…