Růst cen elektřiny. V Itálii až o 40 procent

14.09.2021 14:15

V Evropě raketově rostou ceny elektřiny, například Itálie na podzim očekává až 40% růst cen elektřiny, což tvrdě zasáhne nejen italské domácnosti, ale i tamní podniky. Velká zdražování, související s ekologickou transformací probíhají také v Německu nebo Španělsku a zdražování cen energie se nevyhne ani České republice.

Růst cen elektřiny. V Itálii až o 40 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí

„V minulém čtvrtletí se ceny elektřiny zvýšily o 20 %, v příštím čtvrtletí se zvýší o 40 %“" uvedl italský ministr pro ekologickou transformaci Roberto Cingolani na pondělní odborové konferenci v Janově, jak informuje zahraniční server The Local.it.

„Je třeba to říci. Těmto věcem musíme čelit. Děje se to proto, že roste cena plynu na mezinárodní úrovni a také proto, že roste cena CO2,“ dodal Cingolani. Podobná očekávání mají analytici energetického sektoru všude po Evropě, přičemž ceny již o desítky procent stouply v minulém čtvrtletí.

Zvýšení v posledním čtvrtletí znamenalo, že se ceny v Itálii od 1. července vyšplhaly přibližně o 20 % pro průmyslové odběratele a domácnostem se prodražily účty o 10 %. Podle italského energetického regulačního úřadu Arera vzrostly také maloobchodní náklady na elektřinu od 1. července o 9,9 % a na plyn dokonce o 15,3 %.

Původně mělo být zvýšení cen ještě vyšší, ale vláda se velkou finanční injekcí v řádu miliard eur pokusila růst zastavit na hranici 10 %. Zastavení dalšího růstu nyní italská vláda řeší, ale vhledem k obrovským nákladům již není další státní zásah zaručen.

„Pokud by se potvrdilo zvýšení v takovém rozsahu, bylo by to pro rodiny a podniky smrtící. Pro běžnou rodinu by to znamenalo zaplatit ročně navíc 247 eur (cca 6000 kč),“ uvedl Marco Vignola, vedoucí oddělení energetiky v Národní unii spotřebitelů.

Vignola vyzval vládu, aby „okamžitě zjednala nápravu“, a uvedl, že „takové astronomické zvýšení by bylo vážnou ranou pro hospodářské oživení, zvýšilo by náklady podniků a těžce by zatížilo kapsy rodin, což by mělo škodlivé účinky na opětovné nastartování spotřeby po covidovém hospodářském poklesu“.

Italové nyní platí jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, podle deníku Corriere della Sera činí průměrná cena 145 euro (3680 kč) za jednu megawatthodinu. Podle údajů Eurostatu měla Itálie na konci roku 2020 šesté nejvyšší ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii po Německu, Dánsku, Belgii, Irsku, Rakousku a Španělsku.

V České republice došlo za poslední rok také k více než dvojnásobnému zdražení cen elektřiny. Nyní stojí jedna megawatthodina 2600 korun, zatímco v loňském listopadu to bylo pouhých 1100 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

20:41 KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

V XTV u Luboše Xavera Veselého se sešli lidovec Marian Jurečka a komunista Ludvík Šulda. Zástupci st…