Rusy neobsluhujeme. Polskem se šíří protest restauratérů

10.09.2014 7:11

Historicky dramatické vztahy mezi Poláky a Rusy se projevují i v současném dění kolem války na Ukrajině. Aktuálně se projevuje silnou podporou Ukrajinců mezi Poláky, která nachází konkrétní vyjádření například v chování restauratérů, kteří odmítají obsluhovat Rusy.

Rusy neobsluhujeme. Polskem se šíří protest restauratérů
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

V přímořském letovisku Sopoty, nedaleko od ruského města Kaliningrad, se objevuje spousta Rusů. V poslední době si však na některých místních restauracích mohou přečíst polský a ukrajinský nápis „Rusy neobsluhujeme“. Například majitel oblíbeného místního podniku Piaskownica dává takto najevo své preference již dlouho. A je mu jedno, že v turistickém letovisku je na ruské klientele do značné míry závislý. Píše o něm server Aktuálně.cz.

„Rozhodl jsem se v souvislosti s politickou situací. Jsem solidární s Ukrajinou, protože jsem sám strávil dva roky ve vězení v době stanného práva v Polsku za protisovětskou činnost,“ sdělil listu Gazeta Wyborcza majitel restaurace Jan Hermanowicz. Podle něj jsou za tragédii na Ukrajině spoluzodpovědní všichni Rusové tím, že podporují prezidenta Vladimíra Putina. „Rusové se chovají pasivně, mlčí, neprotestují, nebo naopak podporují Putinovy kroky,“ stěžuje si polský restauratér.

V jeho iniciativě jej podpořil i známý polský cestovatel Wojciech Cejrowski. „Slušný Rus, který uvidí takový nápis, se neurazí, protože pochopí náš vztah k Putinovi. Sám má totiž podobný. A neslušný? Takové přeci neobsluhujeme,“ napsal na svůj Facebook.

Ráznému restauratérovi se pokusil domluvit i starosta města. Ten prý jeho rozhořčení do značné míry chápe, ale je třeba vědět, že v Rusku žije hodně lidí a nelze je házet do jednoho pytle. Upozornil, že například na nedávném literárním festivalu právě v Sopotech se řada ruských hostů vyjadřovala ke svému prezidentovi neobyčejně ostře.

Zástupkyně polského Helsinského výboru rovnou mluví o tom, že by se mohlo jednat o rasovou diskriminaci. Po několika intervencích tedy majitel podniku vzkaz na dveřích zmírnil. Nově tam stojí „Neobsluhujeme Putinovy Rusy“. „Chodí k nám i lidé, kteří Putina a jeho počínání na Ukrajině nepodporují. Ty obsloužíme rádi,“ uvedl sám Hermanowicz. Ten prozradil, že jeho akce má ohlas a má zprávy z celého Polska od restaurací a hotelů, které se k jeho bojkotu přidávají.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…