S Merkelovou se nedalo dohodnout. Vychází kniha o zoufalství Davida Camerona před Brexitem

04.10.2016 8:15

Bývalý ředitel komunikací v kabinetu Davida Camerona Craig Oliver napsal knihu s názvem „Vypuštění démonů: Informace ze zákulisí o evropském referendu“. V knize, jak napovídá samotný název, autor popisuje drama posledních týdnů před klíčovým referendem o setrvání Velké Británie v EU. „S Merkelovou nebylo možné dosáhnout dohody, protože pochází z východní Evropy,“ míní autor knihy.

S Merkelovou se nedalo dohodnout. Vychází kniha o zoufalství Davida Camerona před Brexitem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Autor v knize popisuje rostoucí obavy vládních kruhů z nesouhlasu obyvatel Velké Británie s vládní imigrační politikou. Již v lednu letošního roku tehdejší předseda vlády David Cameron vyjádřil svou obavu z toho, že vláda neučinila dostatečný pokrok v otázce snížení sociálních dávek pro příchozí migranty, což by podle Cameronova očekávání mělo přivodit snížení počtu nově příchozích žadatelů o dávky.

„Pánové, můžete mi připomenout, čí že to byl vlastně nápad s tím referendem?“ zeptal se David Cameron členů svého vnitřního kruhu při večeři před Světovým ekonomickým fórem v Davosu.

Craig Oliver ve své knize podrobně popisuje i jednání, která v té době intenzivně probíhala mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a Davidem Cameronem. „V Londýně je patrná dobrá vůle, ale naše situace ohledně imigrace a sociálních dávek je bezvýchodná. Jestliže ten proces necháme jen tak plynout, nedopadne to dobře. Jestliže se ovšem na něčem dohodneme, myslím, že to ustojím,“ cituje slova tehdejšího předsedy vlády Velké Británie Oliver.

Autor knihy poté popisuje hořkosti, které od února roku 2016 provázely vyjednávání mezi britskou vládou a Evropskou unií. „Od začátku bylo jasné, že Brusel naše požadavky vůbec nezajímají.“ Únorové setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem k ničemu nevedlo. Ostatní evropští lídři se v té době domnívali, že „Velká Británie žádá příliš mnoho“.

„Následující den se britský ministerský předseda Cameron protahuje na podlaze unijní rezidence Velké Británie v Bruselu, v tom jeho strečink přeruší hlas německé kancléřky, která s ním potřebuje neodkladně mluvit. Cameron se vzpřímí a pečlivě Merkelové vysvětluje, co od Evropy Velká Británie požaduje, zdá se, že se německá kancléřka poprvé začala zajímat o britské zájmy.“

„David Cameron důsledně prochází veškeré požadavky, včetně ‚záchranné brzdy‘ na výplaty sociálních dávek a snížení počtu nově příchozích migrantů.“ „Po návratu do Velké Británie budu čelit neuvěřitelné náloži kritiky, jestli nepřivezu zpět nějakou konstruktivní dohodu,“ přiznal Merkelové Cameron.

„Co to znamená ‚nálož‘?“ zeptala se Merkelová. „Spokojit se německá kancléřka musela s překladem do německého ‚Blizkrieg‘.“

„Následovala velmi dlouhá noc, v závěru které jsme se dobrali k dohodě. Mohlo to skončit katastrofou, ale nakonec jsme slavili. Dokázali jsme se vymanit ze spárů Bruselu v procesu prohlubující se integrace, snížili jsme byrokratické nároky EU a zajistili jsme lepší postavení pro libru.“

V červnu se začala situace výrazně komplikovat. „Angela Merkelová dala jasně najevo, že si přeje, aby VB zůstala členem Evropské unie. Pokud si vybere jinou cestu, bude pro ni složité se státy EU obchodovat,“ cituje ve své knize slova německé kancléřky Oliver.

Za nejnáročnější den celé kampaně Oliver označil 13. červen. „Žádáme lidi, aby akceptovali něco, co jednoduše není správné: neakceptovatelnou pozici EU o volném pohybu bez jakýchkoli restrikcí. Britští občané mají důvod obávat se nekontrolovatelné imigrace,“ cituje autor slova předsedy vlády VB.

Následující den Cameron dává najevo svou nejistotu. „Od samého počátku jsme se drželi jednoho základního principu: tvrdili jsme lidem, že po vystoupení z EU na tom budou hůře. Tímto už si ovšem nikdo z nás není jistý. Teď již ovšem couvnout nemůžeme.“

To ovšem ani nebylo potřeba; za několik dní Britové rozhodli o vystoupení z EU.

„Po oznámení výsledků se Merkelová ihned spojila s Cameronem a vyjádřila svou lítost, zejména nad tím, jak málo mladých lidí se zúčastnilo referenda.“

„Dohoda s ní byla ovšem od samého počátku misí odsouzenou k záhubě. Skutečně se ukázalo, že pochází z východní Evropy – po pádu železné opony jí a milionům dalších lidí z východu bylo řečeno, že již nikdy nebudou muset přijmout status občanů druhé kategorie. To nutně znamenalo svobodu pohybu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…