S reportáží Primy s běženci to prý bylo úplně jinak. Redaktoři popsali, co prováděli jejich průvodci při natáčení

12.02.2016 21:20

Ostré diskuse na internetu vyvolala čtvrteční reportáž televize Prima týkající se života iráckých uprchlíků, kteří do Česka přijeli díky pomoci nadačního fondu Generace 21. Podle televize měl totiž jeden z uprchlíků pronést nespokojenost se svým ubytováním. Ten podle překladatele údajně mluvil o přemalovaném kravíně a okamžitém odjezdu zpět do Iráku, což ale někteří odborníci považují za zmanipulovaná slova. Prima si ovšem trvá na svém.

S reportáží Primy s běženci to prý bylo úplně jinak. Redaktoři popsali, co prováděli jejich průvodci při natáčení
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Jedna ze čtvrtečních reportáží v hlavních zprávách televize Prima se totiž věnovala příjezdu a ubytování křesťanských uprchlíků do Česka. Jeden z mužů, který v reportáži hovoří a podle svých slov přijal nabízené bydlení v Jihlavě, ale vidí situaci dost negativně. Údajný George Batto totiž podle překladu TV Prima přirovnává ubytování k přemalovanému kravínu, a proto by prý raději odjel zpět do Iráku.

Podle Nadačního fondu Generace 21 byl ale výrok patrně špatně přeložený a zazněla v něm slova, která muž údajně vůbec nevypustil z úst. Projekt Hate Free, který se snaží bojovat s nenávistí ve společnosti, pak celou reportáž, nad kterou už na sociálních sítích horlivě lidé diskutují, označil za manipulativní.

TV Prima: Informace byly pravdivé, podpořené překladem soudního tlumočníka

„V reportáži byly uvedeny pravdivé a relevantní informace podpořené překladem soudního tlumočníka arabského jazyka ing. Naziha Albahriho. Reakci Nadačního fondu Generace 21 na reportáž nám nepřísluší komentovat,“ uvedla v pátek k reportáži a ohlasům na ni ředitelka zpravodajství Primy Jitka Obzinová.

K nařčení nadačního fondu se vyjádřil i redaktor Bohumil Rouba. „Ihned, jakmile jsme materiál nabrali, na nás začali představitelé multikulturního centra a pak nadačního fondu Nová generace 21 tlačit, abychom reportáž na téma nevyhovující bydlení nevysílali. Kolega kameraman Roman Svoboda na to jen odvětil, že pokud to zamlčíme, nemusíme druhý den chodit do práce, a já to jen potvrdil,“ uvedl Rouba. Ten prý ale odmítl na žádost nadačního fondu Generace 21 zveřejnit hrubý záznam reportáže. Jeden z dalších jihlavských uprchlíků má ale údajně natočený rozhovor na mobilu. 

„Šlo o závažnou manipulaci,“ zní z iniciativy Hate Free

Podle Generace 21, která projekt záchrany celkem 153 křesťanských běženců z Iráku spolufinancovala, vyplývá z nahrávky, že Prima uprchlíkovi vložila do úst simultánní překlad, který je nepravdivý. Organizace si údajně nechala zpracovat profesionální překlad, který prý zajistila i zmíněná iniciativa Hate Free.

Správný překlad měl podle informací serveru Lidovky.cz znít takto: „Přišli jsme sem a opravdu tu máme (silnou) vůli žít, opravdu vidíme během těch pěti dní, že jsou tu dobří lidé – pomáhají ostatním, zajišťují pro nás vše, naším cílem je, aby bylo pro nás ubytování vhodné. Další věci si sami zajistíme, protože jsme sem přijeli pracovat a ne dostávat věci (v arabštině jídlo a pití) zadarmo. My máme zkušenosti, přijeli jsme pracovat. Každý z nás má odborné zkušenosti. V budoucnu si zajistím své potřeby, abych uživil svou rodinu a děti. Já jsem sem přijel a byl jsem překvapen, že máme nevhodné bydlení. Nesouhlasím s tím (v arabštině To neunesu).“

Podle Hate Free tedy tlumočená slova o „přemalovaném kravíně“ a návratu do Iráku zpovídaný uprchlík údajně vůbec neřekl. „Jelikož byla výpověď muže chybně přeložena (bylo mu vloženo do úst něco jiného, než skutečně řekl) a manipulativní byl také střih, považujeme reportáž za závažnou manipulaci,“ uvedla ve vyjádření iniciativa.

Zmíněný uprchlík ve své výpovědi couvá

K odvysílané reportáži se vyjádřil i samotný Batto. „Rád bych kompletně odvolal mé vyjádření ke kvalitě ubytování. Moje žena je nemocná, cestou do České republiky měla zdravotní potíže, zranila se pádem na eskalátoru na letišti a velmi špatně chodí. Spouštěčem celé věci byl fakt, že nabízený byt se nacházel v patře, bez výtahu,“ omluvil se za svá předchozí slova v rozhovoru pro nadační fond s tím, že šlo jen o nedopatření.

„V situaci, v níž jsme, kdy hledáme nový život v nové zemi, jsem neudržel nervy na uzdě. Omlouvám se a prosím, aby mé předchozí vyjádření nebylo bráno v potaz, protože můj skutečný postoj je zcela jiný – jsem vděčný, že nás Česká republika přijala a že se Nadační fond Generace 21 stará o naši budoucnost,“ uvedl rovněž podle informací Lidovek Batto v rozhovoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…