STAN volit nebudu! Koalice Pirátů a Gazdíka chytá trhliny zevnitř

23. 11. 2020 11:28

Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová se na svém facebookovém profilu vyjádřila k hlasování pirátských kolegů ohledně společné koalice s hnutím STAN do příštích sněmovních voleb. Ona sama hlasovala proti vyjednávání - a zdůvodnila i proč.

STAN volit nebudu! Koalice Pirátů a Gazdíka chytá trhliny zevnitř
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

"Ahoj přátelé, hodně mých pirátských kolegů teď sdílí screenshoty, zdali jsou pro či proti zahájení vyjednávání o koalici Pirátů a STAN do sněmovních voleb příští říjen. Já se sdílením váhala, ale cítím jistou kolegiální povinnost postavit se za ty, kteří vidí situaci podobně jako já - a sdílet, že hlasuji proti vyjednávání," uvedla ve svém textu Gregorová.

"Někdo by si mohl říct: proč hlasuješ proti vyjednávání, když ještě bude hlasování o samotné koaliční smlouvě? Podílela jsem se spolu s dalšími dobrovolníky na oponentuře analýzy, a díky ní se možná 'ponořila' do tématu hlouběji, než běžný čtenář. To, s čím bychom poslali vyjednavače do vyjednávání, je poměrně jasně rozepsáno v jednom ze streamů (konkr. 6) a dá se předpokládat, že jde o střízlivé zhodnocení toho, čeho můžeme dosáhnout. Zároveň s tím se domnívám, že pokud se mi koalice výrazně nezamlouvá, je toto má primární šance jí vyslovit nesouhlas (leč jen přeneseně), a že má sekundární šance bude mnohem náročnější (na tomto se můžeme s mnohými neshodnout, ale data k tomu mít nelze, jednám tedy na základě svého vnímání situace)," dodala.
 
"Teď stručně - proč se mi koalice nezamlouvá? Obávám se programového rozmělnění a upozadění témat, kde nebude nalezen kompromis, ačkoli právě my jsme ti, co doposud drželi i témata, kterých se ostatní stranili. Mám strach z demotivace členů, obzvlášť tam, kde na lokální úrovni nemají shodu s kolegy ze STANu, a tedy ze ztráty toho základního, na čem Piráti stojí - aktivních členů. Nemyslím si, že opozice by se měla spojovat za účelem antibabiš programu (čímž netvrdím, že je to nějaký náš hlavní argument; jen zaznívá)," dodala.
 
Babiše podle jejích slov sundá Babiš, nikoli spojená opozice. "Nedomnívám se ani, že jsme spasitelé, a že by nás tak lidé měli vnímat. Jsme lidé, kterým záleží na našem okolí, ale nejsme ani lepší, ani horší, než naše okolí. A v neposlední řadě vnímám hrozbu ztráty identity. Možná to je pro vás neuchopitelné, nebo si říkáte, že koalicí nepřestává existovat Pirátská strana. Ne. Ale začíná existovat strana, která přirozeně vytváří prostředí pro lidi, s jejichž hodnotami už možná nebudu souznět," míní Gregorová.
 
"Na závěr si dovolím být zcela nekonstruktivní (myslím si, že na fóru, v oponentuře i textu výše jsem již byla konstruktivní dostatečně, abych to vyvážila): já prostě nechci vhazovat příští říjen do urny lísteček s nápisem 'Piráti+STAN'. Já nikdy žádný STAN volit nechtěla," zdůraznila závěrem se slovy, že rozhodnutí členstva však bude respektovat a bude plně spolupracovat na stejných hodnotách pod jakýmkoliv rozhodnutím.

Členové České pirátské strany mohou hlasovat o možném zahájení vyjednávání o spolupráci se STAN pod vedením Víta Rakušana do pondělní 22:00 hodiny.

Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN. Předseda Pirátů Ivan Bartoš podle vyjádření na fóru preferuje koalici před samostatným postupem, stejně jako například šéf poslanců Jakub Michálek nebo místopředseda strany Radek Holomčík.

Mezi členy Pirátů ale existují obavy například o to, aby pirátští kandidáti nebyli při volbách kroužkováním přeskočeni, nebo aby STAN neumisťoval na kandidátku problematické osobnosti. Někteří na fóru také varovali před tím, aby Piráti kvůli snaze porazit ve volbách Andreje Babiše (ANO) nerezignovali na vlastní programové priority.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vrazi, máte málo?“ Volného ostrá demonstrace. Po policistech chtěl salutování

6:15 „Vrazi, máte málo?“ Volného ostrá demonstrace. Po policistech chtěl salutování

Covidová mafie tady povraždila přes 20 tisíc lidí. I to zaznělo dnes z úst poslance Lubomíra Volného…