Do průzkumu o tom, jak se v Česku žije sexuálním menšinám, se od září do listopadu loňského roku zapojilo 1981 leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí ve věku od 13 let. Podle výzkumu si nejhůře stojí transsexuálové, jelikož se o této oblastí hovoří pouze posledních přibližně deset let. Vyplynulo z něj také, že za nejzásadnější považují gayové a lesby možnost uzavírat manželství a vychovávat společně děti. Vyslovilo se pro ni 98 procent respondentů.
Obudsmanka sdělila, že řešení této situace už je na stole. „Ukázalo se, že pouhé registrované partnerství je pro ně i pro veřejnost kvůli právním a symbolickým rozdílům pouze podřadným svazkem. Nyní máme jedinečnou příležitost to narovnat, protože novela zákona už leží ve Sněmovně a ta by ji měla už při svém dalším jednání pustit do druhého čtení,“ uvedla Šabatová při zveřejnění výsledků průzkumu v pátek v Brně na počest Mezinárodního dne proti homofobii.
Tím by se Česko zařadilo mezi zhruba třicet zemí světa, včetně například katolického Irska, které sňatky lidí stejného pohlaví umožňují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab