Šabatová žádá Kubiceho, aby prošetřil vulgární policejní výslech

16.01.2012 15:05

Předsedkyně Českého helsinského výrobu Anna Šabatová žádá ministra vnitra Jana Kubiceho, aby se zabýval okolnostmi nedávného podivného policejního výslechu v Brně. Ten se konal v sídle jihomoravské policejní správy a svědkové při něm slyšeli z výslechové místnosti hlasité vulgární nadávky i rány opaskem doprovázené verbálním nátlakem. Vyšetřování sice ukázalo, že šlo o cvičení policie, přesto je Šabatová událostí znepokojena a hovoří o hlubokém systémovém selhání policie.

Šabatová žádá Kubiceho, aby prošetřil vulgární policejní výslech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kubice
reklama

"Co vím, tak to byla policejní složka a byl to nácvik chování při zadržení v zahraničí. Proto si nedokážu představit, že by si ten zadržený stěžoval, to je nesmysl. Celé to byla inscenovaná záležitost, aby se ten zadržený člověk dokázal orientovat v cizím prostředí. Vyslýchaný byl členem bezpečnostních složek," řekl ministr Kubice.

Rovněž náměstek jihomoravského policejního ředitele a šéf její kriminální policie Libor Kachlík uvedl, že nešlo o ostrou akci, ale o předem ohlášené cvičení jiných policejních složek, které si v budově jihomoravské policejní správy jen pronajaly výslechovou místnost. Vše tedy bylo plně v jejich režii. Policejní inspekce také nezjistila pochybení.
Dosud se přesně neví, které konkrétní policejní složky výslech nacvičovaly a proč zvolily tak netradiční přístup. Právě na něj poukazuje Šabatová s tím, že chování policistů nelze v žádném případě omlouvat tím, že šlo o pouhé cvičení.

Právo nebýt mučen nelze ani nacvičovat

Šabatová upozornila na to, že Česká republika je vázána dodržovat mezinárodní Úmluvu proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházejí či trestání. Právo nebýt mučet považuje za absolutní, které nelze omezit a ani jej nijak nacvičovat.

"Nezbývá než se tázat, o nácvik jaké situace v úřední činnosti bezpečnostních sborů, ať už jakýchkoli, by se mělo jednat. Je zcela absurdní tvrdit, že by takovým způsobem mohl být nacvičován jakýkoli postup, který by mohl být shledán jako legální," uvádí Šabatová v dopise ministrovi, který má ČTK k dispozici. Naznačuje v něm, že mohly selhat kontrolní složky, jež se vyšetřováním celé kauzy dosud zabývaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…