Salvini se dohodl s Poláky. Co vymysleli, nepotěší Macrona s Merkelovou

10.01.2019 14:30

Plánovaná schůzka Mattea Salviniho, vicepremiéra a ministra vnitra Itálie, s polskými vládními a politickými představiteli proběhla a vypadá to, že se rýsuje aliance, která by podle Salviniho mohla narušit osu Francie–Německo. O setkání informoval iRozhlas a server France24. „Chtěl bych stvořit pakt, alianci pro všechny, kdo chtějí zachránit Evropu, čím víc nás bude, tím lépe,“ řekl populární italský politik.

Salvini se dohodl s Poláky. Co vymysleli, nepotěší Macrona s Merkelovou
Foto: Repro Twitter
Popisek: Matteo Salvini s Jarosławem Kaczyńskim

„Polsko a Itálie budou součástí nového jara Evropy, renesance evropských hodnot,“ řekl podle iRozhlasu Salvini na tiskové konferenci po jednání s polským ministrem vnitra Joachimem Brudzińským, který potvrdil, že se se Salvinim PiS shodne na otázce ochrany vnějších hranic. Salvini také doplnil, že má nový plán pro Evropu, který má nahradit dosavadní francouzsko-německou osu: „Chtěl bych stvořit pakt, alianci pro všechny, kdo chtějí zachránit Evropu, čím víc nás bude, tím lépe,“ řekl ještě Salvini podle serveru France24. Podle agentury Reuters se Salvini shodne s PiS i v tom, že požadují vrácení některých pravomocí EU na národní úroveň.

Anketa

Rozhazuje vláda Andreje Babiše zbytečně a nezodpovědně naše peníze?

26%
hlasovalo: 13587 lidí

Předseda polské vlády Morawiecki zase prohlásil, že jeho kabinet „v mnoha evropských otázkách“ zastává názory blízké Salvinimu. V americké televizi CNBC si Morawiecki měl také stěžovat, že má Unie na státy dvojí metr. V Polsku se podle médií italský ministr vnitra setkal jak s premiérem Mateuszem Morawieckým, tak s předsedou Práva a spravedlnosti Jaroslawem Kaczyńským.

Liga a PiS se tedy podle indikací sejdou v konzervativní frakci ECR. Podle iRozhlasu by se PiS ráda dostala do frakce lidoveckých stran EPP, ale brání tomu prý opoziční Občanská platforma, která již ve frakci je. Spojenec by se ECR prý hodil, protože z EU vystoupí Velká Británie. Ale podle Jana Zahradila je to jinak, Salvini nepřemlouvá Kaczyńského, ale naopak.

„Konzultoval jsem to s polskými kolegy, abych věděl, o čem se bude jednat, a má to i druhou stranu mince. Pan Kaczyński se snaží pana Salviniho přesvědčit, aby se v příštím Evropském parlamentu nepouštěl do nějakého osamoceného dobrodružství, ale aby se zapojil do skupiny, která je ustavená, která dobře funguje a která má v parlamentu nějaké postavení, tedy do naší skupiny ECR,“ komentoval Zahradil pro iRozhlas Salviniho varšavskou výpravu.

Fotogalerie: - Vyklízení Kliniky

Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...
Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v...

V současnosti je Liga ve frakci ENF, neboli Evropa národů a svobody, kterou sdílí například s rakouskými Svobodnými, Front National Marine Le Penové nebo Kongresem nové pravice v Polsku. Českou republiku podle Wikipedie zastupuje ve frakci hnutí Svoboda a přímá demokracie, které ale nemá v Evropském parlamentu zastoupení. Jiří Kobza Ligu také považuje za přirozeného spojence. „Máme značnou programovou shodu, například otázky migrace, národní suverenity, kritický postoj k evropské integraci, přímá demokracie atd.“

Podle iRozhlasu by ovšem ve spolupráci mohl být kamenem úrazu vztah ke Kremlu. Zatímco Salvini kritizoval sankce proti Rusku a označoval je za nesmyslné, jaké vztahy mají Polsko a Rusko, snad  netřeba zmiňovat. I Jan Zahradil uznává, že toto je nutné dořešit: „Museli bychom si to vyjasnit a já předpokládám, že tohle téma na středečním jednání vznese pan Kaczyński, protože i pro naše polské kolegy je tohle velmi citlivá otázka, a myslím si, že tohle může být asi nejvážnější překážka v naší budoucí spolupráci,“ řekl ještě před schůzkou.

Původní článek ZDE

ZDE

a ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži o Havlovi uvedeny na pravou míru. Aktivista se dal do práce, načal i „humanitární bombardování“

18:31 Lži o Havlovi uvedeny na pravou míru. Aktivista se dal do práce, načal i „humanitární bombardování“

Aktivista Jan Cemper se pustil do lidí, kteří šíří lži o Václavu Havlovi, a tím podporují nenávistné…