Samková nemusí platit pokutu za „prokletí velvyslance“. Dneska už by ale neprošlo

29.03.2024 6:40

Dnes by jí to už neprošlo. Právník Tomáš Tyl glosuje, že Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal advokátky Kláry Samkové, kterou chtěla potrestat Česká advokátní komora za to, že se nepěkně vyjádřila na adresu tureckého velvyslance. NSS zdůraznil, že rozhodoval podle právní úpravy platné v roce 2016, kdy výrok zazněl. Současná právní úprava se liší, podotýká server Česká justice.

Samková nemusí platit pokutu za „prokletí velvyslance“. Dneska už by ale neprošlo
Foto: Archiv KS
Popisek: Klára Samková

Advokátka Klára Samková s konečnou platností nedostane od České advokátní komory (ČAK) pokutu za veřejný projev, při kterém proklela tureckého velvyslance.

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost ČAK, jejíž rozhodnutí o pokutě 25.000 korun zrušil už v roce 2022 Městský soud v Praze.

Projev podle Nejvyššího správního soudu nesouvisel s výkonem advokacie, jeho vhodnost tedy nemohla hodnotit komora v kárném řízení a následně ani správní soudy.

V rozsudku, který je dostupný na úřední desce, NSS zdůraznil, že rozhodoval podle právní úpravy platné v roce 2016, kdy výrok zazněl. Současná právní úprava se liší, uvedl server Česká justice.

„Jinými slovy – dneska už by to Kláře neprošlo. A to je k omezování svobody projevu tak asi všechno...“ vyjádřil se ke kauze právník Tomáš Tyl.

Projev Samkové však podle NSS neměl žádnou souvislost s výkonem advokacie. Na shromáždění vystupovala jako soukromá osoba. Nic na tom nemění ani skutečnost, že Samková je veřejně známý člověk, o kterém mnozí vědí, že působí v advokacii. „I známý advokát totiž může jednat jako soukromá osoba či vystupovat bez vazby ke své advokátní činnosti při výkonu svých politických práv. Je ostatně otázkou, jaké kritérium by v dnešní době pro ‚veřejnou známost‘ určitého advokáta mohlo být vůbec určující,“ sdělil soudce Milan Podhrázký.

Samková v souvislosti s migrační krizí vystoupila v letech 2015 až 2016 na konferenci „Máme se bát islámu?“ v Poslanecké sněmovně. Ve svém projevu řekla, že islám je zločinnou a zločineckou ideologií a je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus.

Přítomný turecký velvyslanec se vůči jejím slovům ohradil, z konference odešel a veřejně vyzval k vyšetření jejích výroků. Jejími výroky se začalo zabývat státní zastupitelství i advokátní komora.

Následně pak proběhlo před budovou velvyslanectví Turecké republiky shromáždění s názvem „Veřejné čtení“.

Při něm Samková pronesla projev, kde mimo jiné řekla: „Vy si myslíte, že vám dáme české dcerušky. Nedáme! Nedáme vám ani naše staré matky, ba dokonce vám nedáme ani naše muže. Pakliže budete svým islámem zasahovat na našem území a do našich věcí, pošleme na vás své syny. A ti, až vás porazí, tak uzavřete potupné příměří s námi, s českými ženami, kterých se báli i gestapáci,“ burcovala.

„A protože, pane velvyslanče, nerozumíte diplomatickému protokolu, udělám teď něco, čemu budete rozumět. Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ řekla advokátka.

Za to dostala Samková od České advokátní komory pokutu. Advokátka Samková se následně obrátila na Městský soud v Praze, který rozhodnutí České advokátní komory zrušil a případ vrátil zpátky advokátní komoře. Poté se Česká advokátní komora proti rozsudku bránila kasační stížností, spor ale prohrála.

Nejvyšší správní soud tak musel posoudit, zda ve svém projevu proti islámu Klára Samková vystupovala jako prostý občan, či zda její projev souvisel s výkonem advokacie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…