Saúdskoarabský velvyslanec: Modernizace není v rozporu s islámem

22.11.2017 16:07

Nový velvyslanec Saúdské Arábie v České republice, Najíf Abúd, protikorupční tažení ve své zemi očekával a uvolňování zákonů týkajících se žen v Saúdské Arábii vnímá jako modernizaci, která není v rozporu s islámem. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

Saúdskoarabský velvyslanec: Modernizace není v rozporu s islámem
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Hlavní problém v politice Blízkého východu spatřuje v zapojení šíitského Hizballáhu podporovaného Íránem do konfliktů v Jemenu a v Sýrii nebo v podpoře radikálních skupin ze strany Kataru.

Začátkem listopadu saúdskoarabské úřady zatkly několik desítek členů saúdskoarabské politické a obchodní elity. Úřady odhadují, že království v důsledku korupce přišlo až o 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč).

Saúdská Arábie začala uvolňovat i různá omezení vůči ženám

Protikorupční tažení velvyslance nepřekvapilo, ale nesouhlasí s názorem, že to může snížit důvěru investorů. Podle něj je zatčení princů důkazem, že saúdskoarabský soudní systém přistupuje ke všem stejně, což se odvíjí od islámu, na kterém jsou soudy v zemi založeny. Tvrzení zahraničního tisku, že zatýkání princů, mezi nimiž je i králův synovec princ Valíd bin Talál, je příkladem snahy korunního prince Muhammada bin Salmána o upevnění moci, velvyslanec odmítá. Korunní princ se podle něj stane králem tak či tak a zatýkat kvůli tomu jiné prince nemá zapotřebí.

Saúdská Arábie začala uvolňovat i různá omezení vůči ženám, zmírnila zákony o opatrovnictví a od příštího roku nechá ženy řídit auta. Na otázku, proč se změny dějí právě teď a čemu je přičítá, velvyslanec odpověděl: „Proč by se teď dít neměly?... Korunní princ oznámil, že bychom neměli dopustit, aby se nám bránilo v modernizaci. To ale neznamená, že porušujeme naše zásady. Mladá generace korunního prince podporuje a bude mnoho pozitivních změn týkajících se žen... Ženy například zasedají v poradní radě, více žen než mužů má stipendia na zahraničních vysokých školách a v Saúdské Arábii mají ženy na školách rovněž velké zastoupení.“

Na říjnové mezinárodní konferenci o ekonomice korunní princ řekl, že se Saúdská Arábie musí vrátit k umírněnému islámu a bojovat s extremismem. Šlo o zatím nejostřejší kritiku z úst člena královské rodiny, adresovanou ultrakonzervativním kruhům. Podle velvyslance chtěl princ poukázat na to, že umírněný islám respektuje jiné kultury. Příkladem toho je organizace pro mezikulturní dialog ve Vídni, jejímž členem je i Saúdská Arábie. „Islám nemůže být v konfliktu s jinými náboženstvími, volá po míru a bezpečnosti pro celé lidstvo,“ zdůraznil velvyslanec.

S kritikou se Saúdská Arábie setkala v souvislosti se zapojením v konfliktu v Jemenu

Další část rozhovoru se týkala role království v konfliktech na Blízkém východě. V červnu Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty přerušily diplomatické styky s Katarem a vyhlásily proti němu blokádu. Katar podle nich podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Saúdská Arábie spatřuje hlavní problém ve vedení země. Katar se podle velvyslance zavázal, že se bude zasazovat o stabilitu v regionu, ale své závazky porušil podporou palestinského Hamásu, radikálních skupin v Sýrii a teroristických skupin, které dostaly prostor v katarské televizi Al-Džazíra.

S kritikou se Saúdská Arábie rovněž setkala v souvislosti se zapojením v konfliktu v Jemenu. Velvyslanec zdůraznil, že koalice v čele s Rijádem podporuje vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího v boji proti šíitským Húsíům a zájmem Rijádu není bojovat proti civilistům ani prohlubovat humanitární krizi. Centrální bance v Jemenu prý hodlá Rijád poskytnout dvě miliardy dolarů a blokádu uvolnit. Hlavní problém spatřuje velvyslanec v íránské podpoře povstalců.

Ve válce v Sýrii Saúdská Arábie stojí podle velvyslance na straně „umírněných skupin“. Konflikt podle něj nemůže být vyřešen vojensky. Syrský režim, podporovaný Ruskem, nejedná v zájmu Syřanů a Hizballáh k destabilizaci přispívá. Saúdská Arábie podporuje mírové rozhovory pořádané pod záštitou OSN v Ženevě.

Na otázku, zda se Izrael a Saúdská Arábie kvůli zapojení Hizballáhu v Sýrii sbližují, velvyslanec odpověděl, že palestinsko-izraelský konflikt existoval před Hizballáhem a jeho mírové řešení je v zájmu arabských zemí.

Velvyslanec odmítl, že Saúdská Arábie se vměšuje do vnitřní politiky Libanonu. Není podle něj pravda, že Rijád přiměl k rezignaci libanonského premiéra Saada Harírího. Saúdská Arábie má s Libanonem úzké vztahy a statisíce Libanonců odjíždějí do Saúdské Arábie za prací. Libanon by měl být neutrální, ne posilovat Hizballáh jako „prodlouženou vojenskou ruku Íránu“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…