Schillerová chce vzdělávat seniory ve finanční gramotnosti. Budou i televizní spoty

13.01.2020 22:33

Ministerstvo financí se hodlá zaměřit na zlepšení finanční gramotnosti nejen u dětí a dospívajících, ale nově také u seniorů, lidí čerpajících pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaných. Vyplývá to z Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pro lepší orientaci v široké nabídce projektů na zvyšování finanční gramotnosti vznikne na základě strategie také Národní registr projektů finančního vzdělávání.

Schillerová chce vzdělávat seniory ve finanční gramotnosti. Budou i televizní spoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová.

„Vedle již fungujícího povinného finančního vzdělávání na základních a středních školách, které Česká republika zavedla jako jedna z prvních zemí na světě, se nově zaměříme na ohrožené skupiny dospělé populace, jako jsou senioři, lidé čerpající pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaní. Vedle nich i na sociální pracovníky nebo policisty, kteří těmto ohroženým osobám pomáhají,“ uvedla už dříve Schillerová.

MF upozornilo na to, že se na začátku letošního roku jako součást celosvětového průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uskuteční v Česku nové měření finanční gramotnosti obyvatelstva.

Materiál přitom uvádí, že se finanční gramotnost v Česku postupně zvyšuje. „Výsledky jsou nicméně stále nedostatečné, podle posledního šetření, kterého se zúčastnilo 14 zemí Evropské unie, se Česká republika umístila na 11. místě,“ uvádí předkládací zpráva. Podle ní se dvě třetiny dospělých nechovají ekonomicky zodpovědně, skoro dvě třetiny domácností nesestavují rodinný rozpočet, více než třetina respondentů neví, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu domácnosti, pětina dospělých nijak aktivně nespoří a skoro polovina lidí nedokáže správně vypočítat úrok.

MF plánuje od prvního čtvrtletí letošního roku zavést na internetových stránkách financnigramotnost.mfcr.cz národní registr projektů finančního vzdělávání. Jeho cílem je informovat zájemce o projektech, které poskytují nezávislé, odborné a objektivní finanční vzdělávání. „V současnosti mají dostupné finančně vzdělávací projekty na trhu různé zaměření i kvalitu a je obtížné se v nich orientovat. Ministerstvo financí proto definovalo základní kritéria kvality, která budou zveřejněné projekty splňovat,“ uvedla Schillerová.

Strategie počítá také s vytvořením informačních bulletinů, vzdělávacích materiálů nebo s propojením s portálem veřejné správy a dále například i tvorbou vzdělávacích minipořadů.

reklama

autor: nab

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

4:39 372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

Malá podpora Ukrajině, kultura strachu. Tak vyhodnotil Filozofický ústav Akademie věd postoj české v…