Schillerová chce vzdělávat seniory ve finanční gramotnosti. Budou i televizní spoty

13.01.2020 22:33

Ministerstvo financí se hodlá zaměřit na zlepšení finanční gramotnosti nejen u dětí a dospívajících, ale nově také u seniorů, lidí čerpajících pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaných. Vyplývá to z Národní strategie finančního vzdělávání 2.0, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pro lepší orientaci v široké nabídce projektů na zvyšování finanční gramotnosti vznikne na základě strategie také Národní registr projektů finančního vzdělávání.

Schillerová chce vzdělávat seniory ve finanční gramotnosti. Budou i televizní spoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová zveřejnila výsledek pokladního plnění státního rozpočtu za rok 2019
reklama

„Vedle již fungujícího povinného finančního vzdělávání na základních a středních školách, které Česká republika zavedla jako jedna z prvních zemí na světě, se nově zaměříme na ohrožené skupiny dospělé populace, jako jsou senioři, lidé čerpající pomoc v hmotné nouzi a nezaměstnaní. Vedle nich i na sociální pracovníky nebo policisty, kteří těmto ohroženým osobám pomáhají,“ uvedla už dříve Schillerová.

MF upozornilo na to, že se na začátku letošního roku jako součást celosvětového průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uskuteční v Česku nové měření finanční gramotnosti obyvatelstva.

Materiál přitom uvádí, že se finanční gramotnost v Česku postupně zvyšuje. „Výsledky jsou nicméně stále nedostatečné, podle posledního šetření, kterého se zúčastnilo 14 zemí Evropské unie, se Česká republika umístila na 11. místě,“ uvádí předkládací zpráva. Podle ní se dvě třetiny dospělých nechovají ekonomicky zodpovědně, skoro dvě třetiny domácností nesestavují rodinný rozpočet, více než třetina respondentů neví, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu domácnosti, pětina dospělých nijak aktivně nespoří a skoro polovina lidí nedokáže správně vypočítat úrok.

MF plánuje od prvního čtvrtletí letošního roku zavést na internetových stránkách financnigramotnost.mfcr.cz národní registr projektů finančního vzdělávání. Jeho cílem je informovat zájemce o projektech, které poskytují nezávislé, odborné a objektivní finanční vzdělávání. „V současnosti mají dostupné finančně vzdělávací projekty na trhu různé zaměření i kvalitu a je obtížné se v nich orientovat. Ministerstvo financí proto definovalo základní kritéria kvality, která budou zveřejněné projekty splňovat,“ uvedla Schillerová.

Strategie počítá také s vytvořením informačních bulletinů, vzdělávacích materiálů nebo s propojením s portálem veřejné správy a dále například i tvorbou vzdělávacích minipořadů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…