Schwarzenberg: Pitomci! Staří a okamuristé žbrblaj na EU. Letná? Vys*ali se na to, oni musí na Hrad! Je lépe, podívejte na hajzly v hospodách

06.02.2020 7:03

Expředseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg hovořil v rozhovoru pro server iHNed.cz mimo jiné o vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Hovořil však i o občanské společnosti na Letné či o problémech opozice.

Schwarzenberg: Pitomci! Staří a okamuristé žbrblaj na EU. Letná? Vys*ali se na to, oni musí na Hrad! Je lépe, podívejte na hajzly v hospodách
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý ministr zahraničí TOP09, Karel Schwarzenberg

Úvodem Schwarzenberg označil lidi i politiky, kteří přirovnávají Evropskou unii k třetí říši, jako pitomce. „Nevědí, o čem mluví, nebo vědomě šíří demagogii. A moc to nepůsobí. Dneska už ani psa od kamen neodlákáte takovými šplechty. To je úplná blbost, která na mladé lidi už vůbec nepůsobí. Před padesáti lety využili strach před Němci komunisté, aby mohli začít budovat železnou oponu, ale dneska už to nefunguje. Lidi jezdí studovat do Německa, je to za námi. Jenom někteří lidé mé generace furt žbrblaj. Plus extremisté: komunisté a okamuristé,“ sdělil Schwarzenberg. 

Anketa

Chcete, aby byl Donald J. Trump znovuzvolen prezidentem USA?

64%
15%
hlasovalo: 6763 lidí

Česko je podle jeho slov důkladně zkorumpované. Andrej Babiš (ANO) je dle něj člověk, který už žádnou korupci nepotřebuje, neboť ať zavolá kamkoliv, úředníci vykonají, co chce. „To už není korupce. To je metakorupce,“ řekl ostře Schwarzenberg. 

„Bohužel opoziční strany nejsou schopné se spojit a spolupracovat. To je veliká chyba. Sice chápu, že spolupráce v koalici je frustrující zážitek, ale měly by do toho jít. Smutné je poslouchat nového předsedu lidovců Mariana Jurečku, který zřejmě chce jít samostatně a neposlechl Petra Pitharta, který lidovce vyzýval ke spolupráci s ostatními. A Petr Pithart je jeden z nejlepších politiků, které jsme kdy měli,“ podotkl Schwarzenberg. Podle jeho slov spojenectví brání předsudky a ješitnost. 

Věří, že se i jeho TOP 09 pod vedením nové předsedkyně Markéty Pekarové Adamové může odrazit vzhůru. „Ale bylo by lepší, kdyby se spojila s ostatními. Se STAN to fungovalo. S lidovci by to šlo. Také bych spolupracoval s ODS, kde mám spoustu přátel. Problém je, že se ODS ještě nerozhodla býti proevropskou. My jsme výrazně proevropští a od toho neustoupíme. A se stranou, která má k EU vztah, řekněme, vachrlatý, je těžké být v partnerství,“ sdělil. Zároveň dodal, že pokud nepropukne hospodářská krize, další volby vyhraje Andrej Babiš. 

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43928 lidí

Své pak řekl i k demonstracím na Letné, kdy podle něj se naši vládci na to vys*ali jako na placatý kámen. „Nestačí demonstrace na Letné. Když neposlouchají, tak se musí jít na Hrad. A pod okny se ozvat. Ne postávat v podhradí,“ řekl.

Závěrem pak odpověděl také na otázku, co říká těm, kdo tvrdí, že to je dnes v podstatě stejné jako za socialismu. „Ať se podívají, jak se v hospodách změnily hajzly,“ uzavřel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Z EU, kterou ovládli fanatici, je rozumné odejít. Máme plán B?

21:33 Ivan Hoffman: Z EU, kterou ovládli fanatici, je rozumné odejít. Máme plán B?

Z článku Ivana Davida o tom, jak Evropský parlament velkou většinou poslanců, včetně čtrnácti českýc…