Šéf ČIŽP: Speciální tým malá Kobra nebude žádný "superúřad"

07.02.2015 13:30

Vznikající speciální tým malá Kobra pro šetření krádeží kovů a kriminality v odpadech nebude podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse žádný "superúřad". Půjde o "virtuální" systém, který vznikne mezi několika klíčovými úřady včetně celníků a policie. V podstatě to bude o koordinaci a zdokonalení stávající kontrolní činnosti, řekl v rozhovoru pro ČTK Geuss. Ty budou sdílet informace o přestupcích a pachatelích, chodit mají společně i na kontroly.

Šéf ČIŽP: Speciální tým malá Kobra nebude žádný "superúřad"
Foto: tsrcr.cz
Popisek: Kovošrot

Na vzniku malé Kobry se pracuje od loňska. Centrálně by měla být řízena z Ministerstva životního prostředí (MŽP). Na práci týmu by se měla podílet kromě ČIŽP i Česká obchodní inspekce, Celní správa, policie a Výzkumný ústav vodohospodářský kvůli analýzám vzorků. Pokud by se řešil organizovaný zločin, spolupracovaly by se zvláštním daňovým útvarem Kobra.

"Často, když inspektoři zjistí například nedostatky v evidenci odpadů, s tím souvisí i daňový únik nebo porušení živnostenského zákona. Většinu dílčích činností malé Kobry tedy už jednotlivé úřady dělají. Jde jen o to, aby si lépe vyměňovaly informace a případy 'dotahovaly'," tvrdí šéf inspekce. Funkce se ujal před dvěma měsíci.

Zloději každoročně dráhám způsobují mnohamilionové škody

Skepse některých odborníků ke vzniku týmu pramení podle něj z nedostatečné informovanosti. Úředníci se budou zapojovat do speciálních akcí, které se zaměří na nelegální obchod s kovošrotem a na nezákonné nakládání s odpady, jako jsou elektrošrot, autovraky nebo nebezpečné odpady.

"Jde o to, aby inspektoři postupovali efektivněji než doposud. Povede to k tomu, že si něco společně připravíme, následně uskutečníme cílené šetření na místě, kde se potenciální pachatelé už nebudou stíhat na nás připravit," uvedl Geuss. Když někdo vědomě a cíleně porušuje jeden zákon, je prý pravděpodobné, že bude porušovat i zákony další.

Z policejních sborů nejčastěji kontroly sběren provádí pořádková policie. Loni například při dvou velkých akcích po Česku zajistila přes 4,3 tuny kovů, které nejspíš pocházely z krádeží na železnici. Zloději každoročně dráhám způsobují mnohamilionové škody.

Sankční pravomoc vůči sběrnám budou mít všechny obecní úřady

Krádeže kovů, které dosahují desítek milionů korun, trápí i obce a města zejména v sociálně slabších oblastech republiky. Nyní mají kontrolní a sankční pravomoc vůči sběrnám pouze obce s rozšířenou působností, nikoliv tedy všechny obce. Kontrolují, jestli nejsou přijímány zakázané odpady a zda je vedena evidence osob, které předávají kovové odpady. Udělit mohou až milionovou pokutu.

V novém zákoně o odpadech budou mít kontrolní a sankční pravomoc vůči sběrnám už všechny obecní úřady. Pomoct by měla i nová vyhláška Ministerstva životního prostředí. Podle ní by od 1. března měli lidé dostat za odevzdaný kovošrot zaplaceno pouze bezhotovostně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

11:56 „Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

Na roli médií se v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica zaměřil Ladislav Jak…