Šéf ,,Karláku": Jsme očkovací velmoc a zvládneme to. Jsme Češi, improvizujeme

17.12.2020 10:16

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí David Feltl má za to, že očkování proti nemoci covid-19 je jedinou dlouhodobější cestou z dnešního covidového marasmu. Připustil, že v Německu jsou sice v přípravách na očkování dál, ale nevidí v tom problém. „My jsme Češi. My zase jsme mistři v improvizování,“ upozornil. Poté zalitoval, že nemáme v čele státu královnu.

Šéf ,,Karláku": Jsme očkovací velmoc a zvládneme to. Jsme Češi, improvizujeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel VFN v Praze David Feltl

V sousedním Německu běží přípravy na očkování proti nemoci covid-19 na plné obrátky. Česko se zatím dopracovalo jen k dobrovolnému plošnému testování a odborníci varují, že v přípravách na očkování nabrali vládní politici z koalice ANO a ČSSD skluz, který se nám může příští rok vymstít.

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21127 lidí

I v České republice se ale přece jen něco děje. Vláda slibuje, že připraví podmínky pro vznik asi dvou set očkovacích center, ve kterých bude působit na pět tisíc lékařů. Mezi očkovací místa budou patřit i Fakultní nemocnice Motol a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Její ředitel David Feltl v rozhovoru pro CNN Prima News poznamenal, že očkování představuje v tuto chvíli jedinou střednědobou cestu, jak z koronavirové pandemie vybřednout. Je také přesvědčen, že Česko zvládne stran očkování vše, co je třeba. Jak kampaň na podporu očkování, tak očkování populace samotné.

„Já myslím, že to doženeme všechno, já bych to tak dramaticky neviděl,“ konstatoval. Očkování bude podle pana ředitele logisticky náročné, ale zvládnutelné. „Nervózní z toho nejsme. Jsou horší věci na světě. V zásadě je to fajn, tak proč ne."

Všeobecná fakultní nemocnice čeká, kolik dávek vakcíny dostane a kdy. Mezi svátky to bude 600 dávek pro zdravotníky. Ve druhé půli ledna dorazí další tisíce vakcín. Oněch prvních 600 vakcín jako první dostanou zdravotníci pracující na jednotkách intenzivní péče.

„My jsme se o tom dneska s panem ministrem bavili a říkal jsem mu, že zatím jsme schopni očkovat asi tři sta lidí denně a v momentě, kdy se to nějak usadí a vychytáme nějaké mouchy, tak počítáme kolem 500 lidí denně,“ prozradil

VFN je prý připravena i na skladování vakcín od společnosti Pfizer, které je třeba udržovat v chladu mínus sedmdesát stupňů Celsia.

Česko prý očkování populace zvládne.

„My se srovnáváme s Německem pořád a vidíme ty fotky z Německa, jak je to tam všechno bílé a hranaté a čisté, jsou to hrozně hezký fotky, ale my jsme Češi. My zase jsme mistři v improvizování. Já myslím, že se to zvládne. A co chci říct už trochu vážněji, Česká republika je očkovací velmoc,“ zdůraznil s tím, že tradice očkování u nás byla uchována i za hlubokého socialismu.

Poté ještě zdůraznil, že očkování je třeba podpořit jasnou kampaní. Zalitoval, že nemáme v čele státu někoho, jako je britská královna Alžběta II., která oznámila, že se nechá očkovat i ve svých 94 letech, aby ukázala, že očkování má smysl a že se ho není třeba bát.

„Kdybychom měli královnu, tak to by pomohlo určitě, je velká škoda, že ji nemáme,“ poznamenal Feltl v narážce na českého prezidenta Miloše Zemana, který ve svých 76 letech veřejnosti sdělil, že si očkování ještě rozmyslí, protože má strach z jehel.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…