Na začátku pořadu si Fajt posteskl, že ve veřejnosti se obecně o Národní galerii málo ví. Problémem je prý špatná komunikace NG s veřejností.
Moderátorka se pak ředitele zeptala, zda není smutný z toho, že profesorský titul nezíská nyní, v prosinci, ale až v příštím roce. Důvodem zdržení je totiž to, že Ministerstvo školství muselo posuzovat anonymní stížnost, podle níž se Fajt prý ucházel o profesuru na Humboldtově univerzitě v Německu. Tam ji údajně kvůli podezření na plagiátorství nedostal. Fajt uvedl, že zmíněné podezření se nezakládá na pravdě a v tomto směru je vše v pořádku. Zaráží jej, že činnost institucí, které by měly mít určitou kredibilitu, mohou ohrožovat anonymy. „Přece nebudeme reagovat na anonymy, to bychom dopadli hodně špatně,“ uvedl.
Kdo je za anonymním udáním? Indicie mám, ale důkazy ne
Na otázku, kdo si myslí, že za oním anonymním udáním je, neodpověděl konkrétně. Ale upozornil, že vše začalo v roce 2010, kdy vyhrál mezinárodní výběrové řízení na post ředitele NG. Už tehdy byla na zásah bývalého ředitele NG Milana Knížáka výběrová komise doplněna o dva členy, kteří byli Knížákovi příznivci. „Přesto v poměru 10:2 jsem tenkrát vyhrál,“ podotkl Fajt s tím, že když to vypadalo, že nastoupí do čela NG, tak „se to celé spustilo“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam