Po zrušení poplatků on sám jako internista prý nevidí žádný razantní příliv pacientů, a pokud jde o peníze, stát je v nemalé míře kompenzoval zvýšením plateb za státní pojištěnce. „A je politická otázka, jestli trestat pacienta za to, že přichází k lékaři. Nešlo o nic jiného,“ zdůraznil hned na úvod host. Podle jeho názoru by si doktoři neměli stěžovat na nárůst pacientů a to i z ekonomických důvodů. Čím víc mají pacientů, tím víc odvedou práce a mají víc peněz.
Úplatky zákon striktně zakazuje, ale ...
Pravdou ale také je, že celý systém stojí na platbách od pojišťoven a ten je podle Kubka poněkud zvláštní, když pacienti mohou chodit po doktorech, jak chtějí, ale lékařům to někdy pojišťovny odmítají zaplatit, což se už pacient nedozví. „A pokud jsou pacienti zatahováni do této hry, tak by pacienti měli mít kompletní informaci,“ zdůraznil. Do těchto her pacienty prý vtahují pojišťovny, které nabádají své klienty, aby hlásili své lékaře, pokud mají pocit, že si lékař účtuje víc úkonů, než provedl.
Ve vysílání Kubek ale razantně odmítl, že by se kvalita péče poskytované lékařské péče v Česku odvíjela od finančních možností klienta. „Náš zákon výslovně zakazuje opětovné hrazení úkonů, které už jsou placeny z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl lékař s tím, že „úplatky“ jsou zkrátka nelegální. Jiná věc je, když pojišťovny neuhrazují úkony v plné míře, s čímž se musí lékaři vyrovnávat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp