Senát odsoudil snahu uznat ruské okupanty za válečné veterány

12.06.2019 22:40

Český Senát odsoudil snahu uznat zákonem ruské účastníky okupace Československa z roku 1968 za válečné veterány. Horní komora vyzvala v dnešním usnesení nejvyšší české ústavní činitele ke společnému nesouhlasnému prohlášení.

Senát odsoudil snahu uznat ruské okupanty za válečné veterány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze Senátu. Senátoři projednali mimo jiné zákon o úpravě vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království z EU a novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Návrh některých ruských poslanců už kritizoval prezident Miloš Zeman, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) i Sněmovna, která jej označila za „odporný pokus legitimizovat okupaci“. Zeman bude o věci mluvit ve čtvrtek s ruským velvyslancem.

„Senát je mimořádně znepokojen tím, že by přijetí zákona o vojenských veteránech Ruské federace mělo být odůvodněno jejich údajným oprávněným vstupem na území Československa dne 21. srpna 1968 v souvislosti s plněním úkolů při potlačení pokusu o takzvaný státní převrat v Československu,“ stojí ve schváleném usnesení horní komory, jak jej předložil nezařazený senátor Pavel Fischer, jenž vede zahraniční výbor.

Okupace někdejšího Československa armádami pěti zemí bývalé Varšavské smlouvy byla porušením mezinárodního práva, zdůraznil Senát. Přijetí ruského zákona by bylo podle něj vážným porušením česko-ruské smlouvy z roku 1993.

Horní komora také „vyjádřila vážnou obavu, že by po zkušenostech s obsazením suverénního území Gruzie a Ukrajiny mohlo jít ze strany Ruské federace o další pokus směřující k legalizaci jakéhokoli podobného násilného aktu“. Senátoři zároveň uvedli, že mají zájem na politickém dialogu s Ruskem, ale za podmínky, že ruská strana nepřipustí zpochybňování principů mezinárodního práva a česko-ruské smlouvy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle slovenské diplomacie před týdnem řekl, že Rusko postoj k vojenské okupaci někdejšího Československa nemění. Návrh ruského zákona je podle šéfa tamní diplomacie individuální iniciativou jednoho poslance. Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…