Senátor Doubrava naletěl naprosté blbosti: Šířil, že EU nám chce zakázat písmenko „ř“

14.03.2017 12:34

Senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) naletěl na známý hoax. Na konci února totiž zveřejnil na svém facebookovém profilu příspěvek, kde upozorňuje na to, že EU chce zrušit písmeno Ř. O případu píše server Hlídacípes.org.

Senátor Doubrava naletěl naprosté blbosti: Šířil, že EU nám chce zakázat písmenko „ř“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava
reklama

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit?! Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení… Nad Ř se smráká…“ Status senátora Jaroslava Doubravy z konce února způsobil mezi jeho podporovateli zděšení. Do dnešního dne má na facebooku 92 sdílení, píše server.

Poukazuje na to, že uživatelé senátora na několika místech upozorňují, že naletěl na jeden ze známých hoaxů.

Celý text je ZDE

Už v létě 2016 hoax popsal server Manipulátoři.cz. Zprávu vydal web pravdive-zpravy.cz, který provozuje mediální skupina Prima. Jako legraci – obdobu dřívějšího Hromu, například, vysvětluje server Hlídacípes.org.

Na webu pravdive-zpravy.cz se například dočteme, že fotbalová Sparta po fiasku v Evropské lize rozpustila kádr a chystá veřejný nábor nových hráčů. Nebo že justice chce zjednodušit rozvodová řízení pomocí duelů a soubojů.

V inkriminovaném textu o konci písmene ř se píše: „Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.“ A to proto, že „téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat,“ vysvětluje jazykovědec František Měch.

Jak upozornil web Manipulátoři.cz, ověření zprávy je jednoduché. Už samotný fakt, že pochází z humoristického webu. Pak je tu druhý fakt, že žádná Evropská lingvistická rada neexistuje.

Server Hlídacípes.org upozorňuje, že sdílením, navíc senátorem, se pozice hoaxu posiluje. Aspoň u lidí, kteří mají s ověřováním zpráv podobný problém jako Doubrava. Ten navíc falešnou zprávu nijak nevyvrací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…