Senátor ODS hovoří o „koalici pro vydání Andreje Babiše“

22.10.2017 18:52

ROZHOVOR Českou republiku čeká hned po volbách test demokracie, sdělil v krátkém rozhovoru ve volebním štábu ODS ParlamentnímListům.cz senátor Jiří Oberfalzer. Sestavování vládní koalice bude podle Oberfalzera vzhledem k volebním výsledkům složité. Senátor by ale dle svých slov velmi stál o to, aby se podařilo vytvořit koalici, která by vydala k trestnímu stíhání Andreje Babiše. Vydání Andreje Babiše se totiž po volbách zrušilo novým poslaneckým mandátem.

Senátor ODS hovoří o „koalici pro vydání Andreje Babiše“
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Senátor za ODS Jiří Oberfalzer
reklama

Co říkáte na volební výsledek?

Na jednu stranu bych se mohl radovat. Na druhou stranu jsem ale zděšen volebním výsledkem Andreje Babiše. Radost mám, že je jakýsi náznak, že ODS je v rekonvalescenci,  z toho radost mám. Jinak si ale myslím, že to bude hrozný guláš po těch volbách a nevím, jestli se podaří vytvořit vládní koalici. O co bych ale velmi stál by bylo, aby se podařilo vytvořit koalici na vydání Andreje Babiše. To si totiž myslím, že je největší test demokracie, který nás čeká hned po volbách.

Co říkáte na úspěch Václava Klause mladšího, který v Praze díky preferenčním hlasům přeskákal na první místo?

Pokud by to tak bylo, tak to znamená, že byl nejvýraznější. Měl sice z mého pohledu řadu extravagantních výroků, ale našly si své adresáty a lidi volili podle známosti. Já znám jeho názory na školství a ty mi třeba velmi konvenují. Myslím si, že přinejmenším v této oblasti má Václav Klaus mladší velkou pravdu.

Když se podíváme na volební výsledek, tak ANO a ODS by dohromady mohly dát koalici. ODS už avizovala, že by do tohoto scénáře nešla.

S Andrejem Babišem to není naprosto možné, ale bez něj prakticky také ne. ANO je strana z převážné většiny postavená ze zaměstnanců Agrofertu. To jsou v podstatě námezdní poslanci a s takovou stranou je těžko vůbec spolupracovat.

Co říkáte na úspěch těch různých politických hnutí, která zabodovala oproti tradičním stranám. Mění se nějak situace v české politice?

Myslím, že procházíme obdobím deziluze z tradičních politických stran, zklamáním a nedůvěry. Já ale doufám, že se to časem zahojí, protože u těch hnutí máte mnohem horší předvídatelnost toho, co skutečně udělají a většinou plavou na nějaké vlně momentální popularity, buď se chytají uprchlíků, nebo já nevím čeho. Nebo se chytnou korupce, ale reálně vzato nemají tak fundamentální základy, aby dlouhodobě mohli uspět.

Co byste říkal na možnou koalici ANO, SPD a KSČM? To by mohl být také jeden z možných scénářů.

Tak toho bych se asi děsil. Aby se dali dohromady, to by znamenalo, že by Babiš musel kývnout na ten Okamurův nesmysl ohledně referend o politicích. Rozumíte, pokud oni schválí referendum o politicích, tak první co lidé začnou dělat bude organizovat referenda na odvolání Okamury a Babiše. To je nesmysl. Ono se nedá vládnout s tím, že každý druhý den můžete mít volby. Předpokládám, že oba dva, Okamura i Babiš jsou osobnosti, které asi těžko budou kompatibilní. Ale třeba to dokážou, já nevím. Byla by to ale pohroma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

8:50 Bidenova Amerika: Fronty na benzín, dávky, napětí s Ruskem a podpora Palestině. Daniel Vávra shrnul „úspěchy“ nového prezidenta

Ke kritikům dosavadního úřadování osmasedmdesátiletého šéfa Bílého domu Joea Bidena pro jeho prázdná…