Senátor rebel z ČSSD. Odmítá zdanění církevních restitucí, v rozhlase vysvětloval důvody

22. 5. 2019 21:30

Dnešním hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, odvysílaném na Českém rozhlasu – Radiožurnálu byl senátor za ČSSD Pavel Štohl, který i přestože vláda s účastí jeho sociálních demokratů prosazuje dodatečné zdanění církevních restitucí, s tímto postupem spolu s dalšími dvěma senátory z ČSSD nesouhlasí. Štohl naznačil, že možná jde o „politickou věc“ a zdanění církevních restitucí bylo schváleno na popud komunistů výměnou za jejich podporu vlády Andreje Babiše.

Senátor rebel z ČSSD. Odmítá zdanění církevních restitucí, v rozhlase vysvětloval důvody
Foto: pavel-stohl.cz
Popisek: Pavel Štohl
reklama

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24833 lidí
Moderátorka Marie Bastlová se v úvodu senátora Štohla tázala, co ho vedlo k připojení svého podpisu pod ústavní stížnost na zdanění církevních náhrad. „Protože si myslím, že zdanění církevních náhrad je protiústavní, je v rozporu s právními předpisy České republiky. Takže já si myslím, že musíme rozlišit rok 2012, kdy bylo rozhodnuto o církevních náhradách, a tam můžeme diskutovat o tom, zdali to bylo spravedlivé, nebo to nebylo spravedlivé, ale teď se nacházíme v roce 2019, kdy nemůžeme řešit, jestli ta výše byla správná, anebo ne, ale jestli lze zpětně měnit nějaké dohody nebo smlouvy, které stát uzavřel s církví,“ vysvětlil Štohl.

Když se církevní restituce v roce 2012 schvalovali, tak tehdy Štohl ještě nebyl senátorem, a jak sám připomněl, tak proti vrácení majetku církvím v podobě restitucí roku 2012 byla i jeho ČSSD. Štohl tak zdůraznil, že nyní jde o úplně odlišnou věc a senátoři z ČSSD jsou proti zdanění, jelikož „jsou porušeny základní právní principy“.

Štohl řekl, že církevní restituce v principu podporuje, ale není si jistý, zdali byla jejich výše odpovídající. Naznačil také, že možná jde o „politickou věc“ a zdanění církevních restitucí bylo schváleno na popud komunistů výměnou za jejich podporu vlády Andreje Babiše.

Celý rozhovor si můžete přehrát zde:

Jelikož je sociální demokracie součástí koalice, tak poslanci podle Štohla neměli na výběr. Mluvil taktéž o tom, že přestože je členem ČSSD, není výjimkou, že poslanci a senátoři hlasují dosti odlišně, zmínil třeba i zákon na podporu sportu, ve kterém nepanuje shoda.

Podle Štohla si vláda byla moc dobře vědoma, že schvaluje zákon, který může být v rozporu s ústavou, když prohlašovala, že to může skončit u Ústavního soudu.

Co se týká rozdílných názorů poslanců a senátorů uvnitř ČSSD, je to podle Štohla způsobeno tím, že se příliš nescházejí a poslanci senátorům nenaslouchají. „To působí, jako by to byly dvě trochu jiné politické strany,“ řekla k tomu Bastlová a Štohlovi nezbývalo než souhlasit.

Fotogalerie: - Na vládě o komisi pro církevní restituce

Andrej Babiš s Pavlem bělobrádkem přicházejí do je...
Na programu vlády bylo dnes čerpání evropských dot...
Vladimír Špidla
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s Jiřím Dien...
Ministr vnitra Michal Chovanec

Podle slov Pavla Štohla si tedy samotná sociální demokracie uvědomuje, že podobné rozpory mezi sociálnědemokratickými poslanci a senátory na veřejnost nepůsobí dobře. „Možná by pomohlo, kdybychom se průběžně scházeli a společně, poslanci i senátoři, diskutovali a hledali řešení. Za poslední rok jsme se sešli maximálně jednou,“ říká.

Pak se Štohl vrátil i k zákonu o podpoře sportu, o němž již hovořil, a prozradil, proč uvnitř senátorského klubu ČSSD panují neshody s poslanci. Štohl vyjmenoval, že problém spatřuje mimo jiné v tom, že předseda Agentury pro sport bude mít pravomoc samostatně rozhodnout o přerozdělení financí ve sportu ve výši osm miliard korun a jeho zástupci mohou být lidé bez vzdělání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…