Komunální a senátní volby jsou za námi. Názory na to, kdo je vítězem letošních komunálních voleb, se různí. Někteří vidí vítěze ve vládních stranách, jiní, jako například Václav Klaus, jsou přesvědčeni, že jde o prohru tradičních stran na úkor nových apolitických uskupení. Jak to vidíte vy?
Věřím, že tento trend je výsledkem dlouhodobé nespokojenosti občanů s politickou kulturou tradičních a zavedených stran, ve kterých se často zklamali. Hledají proto alternativy a slyší na silné hlasy, které zní stejně nespokojeně. Nabízí, že právě oni to změní. A i když neříkají jak, voliči na jejich rétoriku slyší. Pro tradiční strany by to měl být impuls, že musí změnit svůj přístup a přijít s novými nápady. Tato obnova se podařila v posledních letech např. lidové straně. Pro KDU-ČSL se stal její volební neúspěch z roku 2010 motivací k nastartování změn a poslední parlamentní i nedávné komunální a senátní volby ukázaly, že tato sebereflexe a změna straně rozhodně prospěla. Neviděla bych proto výsledky letošních voleb ani jako prohru tradičních stran ani jako výhru nových uskupení, ale jako šanci na obrodu pro ty tradiční a pro ty nové jako šanci ukázat, zda mají kromě slibů i metody, jak lépe vládnout a pozvednout politickou kulturu v naší zemi.
Počet žen v politice po posledních volbách vzrostl. Vnímáte to jako pozitivní signál?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková