Server upozornil na podivná jména kolem vlakového byznysu
21.06.2020 11:28 | Zprávy
ParlamentníListy.cz byly v rámci pravidelného informování o aktivitách několika subjektů na drahách upozorněny na dva materiály specializovaného webu Security magazín. Jeho autoři se v těchto materiálech zaobírají údajným propojením lidí a byznysu. Mezi jinými padlo také jméno Radovana Krejčíře.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Vlak, ilustrační foto
reklama
Server se ve dvou materiálech zaměřil na právníky, kteří by se měli pohybovat okolo společnosti Rail Invest, jež patří bratrům Šuškovým. Ti se v poslední době mediálně proslavili díky boji proti ČD Cargu. A právě v tomto boji jim pomáhají právníci Mário Hanák a Karel Ležatka.
Oba zmiňuje ve své reakci na článek SeznamZprávy samo ČD Cargo. „O příslušném trestním oznámení se ČD Cargo dozvědělo až ze samotného článku, v kterém je také uvedeno, že ho měl podat právník Mario Hanák. Stejný Mario Hanák přitom asistoval právníkovi skupiny Rail Invest (Ostravské opravny a strojírny), Karlovi Ležatkovi, když si stěžoval právě na smlouvu mezi ČD Cargo a SMK u Drážního úřadu. Drážní úřad této stížnosti nevyhověl.
Připomeňme, že do skupiny Rail Invest spadá společnost Ostravské opravny a strojírny (OOS). Tato společnost mezi lety 2006 až 2016 od státu získala zakázky za zhruba 5,6 miliard korun. Největším odběratelem bylo státní ČD Cargo. S nástupem nového vedení Carga se však spolupráce postupně utlumovala, státní podnik podle svého vyjádření totiž nebyl s opravárenskými službami OOS spokojen. ČD Cargo nakonec OOS loni v létě zapsalo na black list jako nespolehlivé dodavatele. A od té doby se vede bitva.
Vraťme se do minulosti...
Karel Ležatka se okolo společnosti Rail Invest, která původně velmi výdělečnou firmu OOS vlastnila, pohybuje od samého počátku. Byl to prý on spolu s Vítem Rybářem, který ji v roce 2007 založil, ve stejný den však založili také další společnost - FinancialFund. Média se v roce 2010 oběma společnostmi zabývala zejména kvůli jejich netransparentnímu vlastnictví. Oficiálně tehdy nikdo nevěděl, komu firmy s miliardovými zakázkami od státu patří. Spekulovalo se však, že skutečnými majiteli jsou výše uvedení Šuškové. Ležatka tuto informaci tehdy nepotvrdil. Je proto s podivem, že o pár let později bojuje s ČD Cargo a kritiku nového dodavatele opírá mimo jiné o netransparentní vazby.
“Jméno Karla Ležatky je spojeno se společnostmi a kauzami jako Petrcíle a Nová Huť, Chata Kopřivná, prodej FC Opava švýcarské společnosti TICC GmbH či nejnověji koupě Jánských Koupelí na Opavsku. Tento advokát je specialistou na vytváření podnikatelských skupin s nejasnými vlastníky a v řadě kauz vystupuje na místo nich jako zakladatel nebo vlastník. Modus operandi je pokaždé stejný – zakrýt skutečné majitele strukturou s akciemi na jméno,” uvádí server.
Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.