Šichtařová a Vondráček varují: Daně už vzrostly dost! Nedopusťme další daně

17.06.2025 14:30 | Monitoring

Den daňové svobody, tedy okamžik, kdy přestaneme vydělávat na stát a začneme konečně pracovat „sami na sebe“, se letos posunul na 21. června. Podle grafiky, kterou zveřejnily opoziční strany SPD, Svobodní, Trikolora a PRO, to znamená, že více než polovinu roku odevzdáváme plody své práce státu.

Šichtařová a Vondráček varují: Daně už vzrostly dost! Nedopusťme další daně
Foto: Parlamentní listy
Popisek: Libor Vondráček, předseda Svobodných

Předseda Svobodných Libor Vondráček, stejně jako volební lídryně Markéta Šichtařová jsou v tomto ohledu nekompromisní: „Toto je daňové otroctví. Lidé si ani neuvědomují, kolik jim stát bere – a kolik by si mohli nechat, kdyby se stát nechoval jako Otesánek.“

Vondráček a jeho strana už roky upozorňují, že zrušení superhrubé mzdy v roce 2021 byl správný krok, po kterém však následovala řada kroků špatných. „Všichni slavili, že se snížily daně, ale Fialova vláda se rozhodla, že je vybere jinde – skokově rostly odvody, daň z nemovitosti, DPH, poplatky, zavedla se wind-fall tax, a dnes jsme zase skoro tam, kde jsme byli a někteří slibují, že bude ještě hůř,“ říká. Svobodní tvrdí, že daňová zátěž zaměstnanců i podnikatelů je extrémní a vede ke ztrátě motivace, odchodu talentů do zahraničí a šedé ekonomice.

Den daňové svobody je až v půlce roku, ale průměrný zaměstnanec dře na stát dokonce 61 % času!

„Průměrný zaměstnanec v České republice pracuje zhruba 61 % času na stát, než si vydělá na sebe. Máme tu obrovské zdanění práce a daňové břemeno zaměstnance s průměrným platem je přes 60 %, a to nám tu ještě vláda zavádí skryté daně jako širší systém emisních povolenek či internetovou daň v podobě koncesionářských poplatků, což se ani do výpočtu daňového břemene nepočítá. Plíživě se víc a víc vracíme před rok 1989, kdy také stát neefektivně přerozděloval většinu peněz v ekonomice,“ připomínal Vondráček už v rozhovorech k výročí 17. listopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…