Silnice až nakonec. Ve Švédsku zavedli do sklízení sněhu feminismus

21.12.2022 17:59 | Ze sítí

Feministické uskupení „Sdruženy“ radí, jak mají česká města v zimě genderově vyváženě řešit údržbu komunikací. Zatímco se prý u nás primárně uklízejí silnice, kde ale jezdí většinově muži v automobilech, měly by se přednostně uklízet chodníky, na kterých se primárně pohybují ženy, například při cestě s dětmi do školy.

Silnice až nakonec. Ve Švédsku zavedli do sklízení sněhu feminismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sníh v Praze, ilustrační foto

Téma na twitteru nechtěně otevřel instruktor sebeobrany Pavel Houdek, který se pozastavil nad častým jevem českých měst, kdy jsou silnice v zimě perfektně uklizené, zatímco chodníky nikoliv.

„Proč jsou právě teď v Praze výrazně lépe ošetřené silnice než chodníky? Proč je bezpečnější jít po silnici, kde se to vůbec nesmeká, než po chodníku, kde to skoro nejde? Proč jsou auta důležitější než lidé?“ ptá se Houdek.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45018 lidí
Jedna z odpovědí přišla od Anežky Michnové z feministického spolku Sdruženy. Ten také prosazuje, aby se nejprve uklízely chodníky a až poté silnice, ovšem z úplně jiného důvodu. Mělo by se tak prý činit v rámci „genderového mainstreamingu“, který radí, jak by městské samosprávy měly jednat genderově vyváženě.

Spolek dává za příklad studii ze švédského maloměsta, kde prý zjistili, že se v zimě kvůli sněhu na chodnících zraní 3× více lidí než na silnici, a navíc jsou mezi zraněnými většinou ženy. „Vždy se nejprve uklízelo na hlavních tazích, pak na ulicích a až nakonec na chodnících, zastávkách a cyklotrasách. Když vedení města analyzovalo tuto situaci z genderového hlediska, zjistilo, že muži, kteří více jezdí autem, byli upřednostňováni před ženami jenom proto, že se to tak vždycky dělalo,“ píšou Sdruženy ve svém příspěvku.

Zmíněné švédské město proto prý rozhodlo o změně a nejprve uklízí chodníky, zvláště ty ke školkám a školám, k pracovištím a  k nemocnicím, poté další ulice, a až nakonec silnice. „Tyto změny neznamenaly žádné náklady navíc pro správu města, jsou genderově spravedlivé a pomohly vytvořit dobré podmínky ve městě pro všechny, zvláště pro děti,“ uzavírá příspěvek.

reklama

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…