Šimon Pánek se rozjel: Babiš může demontovat demokracii, Zeman je negativní a nepřináší povzbuzení. Minář je důležitý

05.01.2020 7:49

Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek promluvil pro Deník.cz. Podle jeho slov je svět složitější než dřív, ale můžeme ho udělat lepším.

Šimon Pánek se rozjel: Babiš může demontovat demokracii, Zeman je negativní a nepřináší povzbuzení. Minář je důležitý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek
reklama

Úvodem Pánek, který byl v roce 1989 jednou z významných tváří sametové revoluce, promluvil o tom, jak jeho organizace – Člověk v tísni – pomáhá v Česku. „Naše Programy sociální integrace pomáhají lidem a rodinám, které se propadly na dno, mezi skoro desítkou tisíc klientů v sedmi krajích jsou dospělí, děti, rodiny. Významnou součástí naší činnosti je desetileté úsilí o regulaci půjčování peněz a celkově problematika dluhů, předlužení a exekucí, kde doslova bojujeme za statisíce lidí. K tomu, co nabízíme doma, samozřejmě patří vzdělávací programy a festival Jeden svět,“ uvedl Pánek. 

Hovořil také o proměně světa, kdy dle jeho slov se stává multipolárním, méně přehledným, předvídatelným a stabilním. „Momentálně jsme svědky jistého narovnání vztahů v celosvětovém měřítku. Pro životy konkrétních lidí je to ale vlastně špatná zpráva, protože nepředvídatelný svět je místem většího počtu válečných konfliktů, neschopnosti je zastavit, vícera velkých zájmů, které konflikty udržují v chodu. Obávám se, že pro lidská práva a život civilistů v konfliktních zónách je svět nebezpečnější, než byl,“ dodal.

Podle Pánka bohužel přibylo válečných střetů. „Počet uprchlíků je největší od 2. světové války, což dokládá rozkolísanost světa. My proto podporujeme lidi, aby se stavěli na vlastní nohy a brali život do svých rukou, to je podstata rozvoje,“ míní. 

„Pomoc v konfliktech a v hodně chudých zemích má určitě i preventivní roli. Vezměme příklad Sýrie, z níž uteklo až osm milionů lidí, jen v Turecku jsou čtyři miliony, další jsou v Jordánsku, Libanonu, milion jich je v Evropě. V Sýrii, kde osmý rok trvá válka, působí skupina humanitárních organizací včetně Člověka v tísni. Poskytujeme základní potřeby k životu průměrně 200 až 240 tisícům lidí měsíčně. Kdyby neexistovala humanitární pomoc válečné Sýrii, opustilo by ji nejméně o dva či tři miliony lidí víc než dosud,“ poznamenal také Pánek. 

Když pak přišla řeč na Evropskou unii a na to, že Češi patří ve vztahu k EU k nejskeptičtějším kverulantům, Pánek zdůvodnil, proč tomu tak je. „Možná je to mix českého skepticismu vůči všemu a všem, a neblahá historická zkušenost, kdy jsme byli pod dominancí Habsburků, Berlína nebo Moskvy. Kdokoli vypustí balonek o diktátu odněkud zvenčí, okamžitě najde úrodnou půdu. Navíc tu nikdy nebyl silný proevropský blok politických stran,“ sdělil s tím, že nikdo tady srozumitelně nevysvětluje, proč je pro nás členství v EU tak důležité.

Závěrem se Pánek vyjádřil k aktivitám organizovaným spolkem Milion chvilek, které vnímá jako důležité, protože jde o signál společnosti politikům. „Jisté nebezpečí, že silní lídři, a Andrej Babiš jím nepochybně je, začnou mít potřebu demontovat prvky demokracie, tady existuje,“ dodal.

ČLOVEK V TÍSNI ZÁSADNĚ PŘISPĚL KE VZNIKU MILIONU CHVILEK

„Prezident Zeman je velmi negativní a málokdy nadnese nějaké povzbudivé téma s generačním výhledem. Bohužel i premiér a další politici používají převážně negativní komunikaci nebo nabízejí obří plány typu dvacet tisíc projektů během třiceti let, které pro normálního člověka nemají s reálným životem cokoli společného. Ačkoli se máme ekonomicky nejlépe za třicet let, panuje ve společnosti špatná nálada. Přitom politici nejvíc ovlivňují atmosféru v zemi a nesou obrovskou zodpovědnost za to, v jakém stavu země je. Chybí nám někdo, kdo by řekl, že něco sice nefunguje dobře, ale hrozně moc se nám toho povedlo a měli bychom společně pracovat na tom, aby se věci zlepšovaly,“ uzavřel Pánek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

14:11 Skandál střídá skandál, spustil Moravec. Pak Havlíčkovi předčítal, co píší lidé na sítích

V první hodině Otázek Václava Moravce ve studiu České televize se sešli vicepremiér za ANO Karel Hav…