Situace v policii není dobrá, strážci zákona žijí v nejistotě, říká policejní odborář

8. 1. 2014 18:28

Staronovým policejním prezidentem se díky zásahu ministra vnitra v demisi Martina Peciny stal Petr Lessy. A bývalý ředitel Martin Červíček hrozí, že se hodlá bránit i právní cestou. Jak se na nastalou situaci dívají policejní odbory? To ve středečních Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls popsal Daniel Bláha, místopředseda nezávislých policejních odborů. Situace prý vůbec není dobrá a on sám s rozhodnutím ministra Peciny nesouhlasí.

Situace v policii není dobrá, strážci zákona žijí v nejistotě, říká policejní odborář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto
reklama

„Situace v policii je velmi nedobrá, všichni policisté o tom diskutují a destabilizuje to celou policii. Úplným rozvratem bych to nenazval, ale situace je to nelehká,“ podotkl Bláha. Žádné protestní akce se však nechystají, vše se podle místopředsedy musí vyřešit právní cestou, neboť žijeme v právním státě.

Daniel Bláha byl také jedním z členů poradní komise, která ministru Pecinovi doporučila sesazení Červíčka z postu policejního prezidenta. On sám však byl jako jediný proti tomuto rozhodnutí. „Na základě toho jsem vyhotovil odlišné stanovisko, které jsem vložil do spisu. V něm poukazuji na to, že nebyl splněn základní úkol komise, to jest důkladné prověření situace,“ tvrdí Bláha. Následně poukázal na to, že nebyly zohledněny některé připomínky ze strany Martina Červíčka. Jedním z chybějících materiálů je případný výslech tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho. Poměr hlasů v poradní komisi byl tři ku jednomu.

Červíček by se podle Bláhova názoru měl rozhodně bránit soudně právě proto, aby bylo do budoucna jasno v tom, zda lze takto zacházet s policejními důstojníky. Odborář totiž připomíná, že Petr Lessy nebyl rozhodnutím soudu vrácen do funkce. Soud prý konstatoval, že Lessyho za případné pochybení již nelze potrestat, protože to bylo řečeno již jiným způsobem.

Pokud by Petr Lessy rezignoval ihned, tak by do pozice policejního prezidenta postoupil dosavadní náměstek plukovník Pavel Osvald. Nejlepším řešením by přitom podle Bláhy bylo vypsání výběrového řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…