Sjednocená společnost kvůli kávě do kelímku s sebou? Zamyšlení novináře Hvížďaly

30.12.2020 18:41 | Zprávy
autor: vef

Novinář a esejista Karel Hvížďala se ve svém sloupku pro ČRo Plus vyjádřil k politice a k rozdílu mezi vizí a touhou. Komentář následně sdílel na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Sjednocená společnost kvůli kávě do kelímku s sebou? Zamyšlení novináře Hvížďaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

„Naše společnost se konečně sjednotila, ale bohužel jen proti vládě, říkají jedni. Nedodávají, že to bylo hlavně kvůli kávě do kelímku s sebou, aby to neznělo moc směšně,“ poznamenal úvodem svého komentáře Hvížďala s odkazem na ty druhé, kteří podotýkají, že bohužel na našem politickém jevišti po devíti měsících s koronavirem nevidíme stranu či osobnost, která by současnou krizovou situaci za času pandemie byla schopna řešit mnohem lépe.

„Můžeme si za to my občané i opoziční politici, když jsme vládám v dobrých časech dovolili, aby se nestaraly o chudší občany. Proto vláda tak snadno může dnes zacházet stejně arogantně s námi se všemi: Skoro nic nemusí zdůvodňovat,“ dodal Hvížďala. 

A ponořil se do historie, konkrétně do pobělohorského období, kdy cizí šlechta mluvila jen německy a francouzsky, a tak nemohla vytvořit vzory pro měšťany 19. století. Ti většinou dle jeho slov nebyli politiky, ale pouze nacionalisty. „Nevznikla tu vrstva lidí, kteří by jako politici dokázali chytře udržovat kontakt s dobrými i špatnými lidmi,“ sdělil Hvížďala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…