Skandál kolem ČT: Václav Moravec v přímém přenosu zkresloval informace podané divákům. Věc se už řeší

12.05.2019 16:37

Předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka dnes v Otázkách Václava Moravce velmi překvapila informace, že prozatímní ředitel Národní galerie Praha (NGP) Ivan Morávek, bývalý manažer Agrofertu, nabídl odvolanému řediteli NGP Jiřímu Fajtovi post finančního ředitele NGP. Bude prý po ministru kultury žádat vysvětlení. Reakce předsedy sociální demokracie ale Morávka zaráží, ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz se hájí tím, že mu takový postup nakazuje zákon.

Skandál kolem ČT: Václav Moravec v přímém přenosu zkresloval informace podané divákům. Věc se už řeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP právě kvůli závažným pochybením v hospodaření. O to více předsedu ČSSD Hamáčka v České televizi Moravec zarazil oznámením, že prozatímní šéf NGP Morávek adresoval Fajtovi dopis, prostřednictvím něhož dostal nedávno odvolaný ředitel galerie nabídku na místo kurátora sbírky moderního a současného umění nebo místo finančního ředitele.

Anketa

,,Stalin neosvobozoval, Stalin dobýval a dobývaná území držel. Na svobodu jsme čekali dalších 44 let," uvedl Mirek Topolánek. Souhlasíte?

hlasovalo: 11111 lidí

Moravec si na důkaz přinesl kopii zmíněného dopisu přímo do studia. Začínají se však stále více ozývat reakce, že spolu s tím měl moderátor přítomné politiky a diváky dostatečně informovat zároveň o tom, že Morávek skutečně musel podle zákona nabídnout Fajtovi jiné vhodné pozice. Na okraj pouze krátce přečetl z dopisu „na zakladě zákona vám nabízíme místa v galerii“ a pokračoval dál. V rozvíjející se diskusi však v kontextu s tímto faktem příliš nepracoval. Nyní je předmětem spekulací, zda tak nečinil záměrně.

Hamáček se tak dál, bez možnosti okamžitého ověření, podivoval nad tím, že někdo nabídne člověku, který má takové problémy, právě post finančního ředitele. „Tak jak to teď vypadá, jako závažné pochybení a neobratnost, ale neznám veškeré detaily,“ poukázal Hamáček znovu na smlouvu Fajta s galerií a dodal, že si není jist, jestli naopak nebyl Morávek skutečně povinen Fajtovi nabídnout všechna možná umístění, která jsou v galerii volná. O tom, že tomu tak je, od Moravce ale v reakci už zmínka nepadla.

„Já chci, aby pan ministr vypsal transparentní výběrové řízení,“ zpakoval své stanovisko Hamáček. To se ale Moravec ještě více rozvášnil. „Vám nedochází trpělivost s Antonínem Staňkem, jestliže...,“ rozjel se moderátor, načež jej Hamáček zarazil, požádal jej, zda by mu dokument dal, a přislíbil, že to bude řešit. „Když mi dáte kopii toho dopisu, tak já si ji od vás vezmu a až opustím studio, tak první, komu budu volat, bude ministr kultury Staněk a bude požadovat vysvětlení,“ řekl.

Moravec byl ale k nezastavení. „Není to skandální?“ tlačil na Hamáčka, který mu opět zdůraznil, že v tuto chvíli podrobně nezná všechny potřebné detaily s tím související. Moravec se nad nabídkou ještě chvíli podivoval a poté již přešli k dalšímu tématu.

K celé záležitosti se po odvysílání diskuse vyjádřil pověřený generální ředitel NGP Ivan Morávek, který v dopisu ministru Staňkovi vzkázal, že nabídku od něj Fajt skutečně dostal, protože postupoval podle nařízení zákona. „Vážený pane ministře, pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu GŘ Fajtovi nabídl, nemohl jsem ani učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který mi ukládá zákoník práce podle par. 73/a odst. 2 a právní řád ČR,“ vysvětluje ve svém vyjádření, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, Morávek.

I když to prý může nyní vypadat na první pohled paradoxně, takové jsou české zákony. „Já je musím respektovat. Pan Fajt nabídku ostatně nepřijal a v tomto okamžiku je toto téma zcela bezpředmětné,“ doplnil.

Způsob, jakým byla jeho komunikace s Fajtem v České televizi odprezentována, jej velmi rozezlil. „Nerozumím tomu, proč se média dopředu neseznámí s problematikou komplexně a před vypuštěním této ‚senzační‘ zprávy mě nekontaktují. V celkovém kontextu pak takto podaná zpráva působí účelově a vytváří negativní obraz současného managementu NGP,“ konstatoval na závěr.

Hamáček se dnes také v České televizi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) zastal, pokud jde o odvolání Fajta, podle jeho slov postupoval podle něj správně. Odmítl říct, zda by uvítal Staňkovu demisi. Za jeho hlavní úkol označil, aby podle výzvy vedení ČSSD připravil výběrové řízení na šéfa NGP. Kdyby úkol nezvládl, Hamáček to bude řešit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…