Skandál v Izraeli. Armádní rabíni vykládali budoucím vojákům, že Hitler měl pravdu

10.05.2019 16:05

Izraelským tiskem hýbe skandál, v jehož epicentru je dvojice rabínů z náboženské vojenské přípravy na západním břehu Jordánu a nahrávka skrytě pořízená na mobilní telefon, kterou se podařilo studentům vynést přímo z probíhající výuky.

Skandál v Izraeli. Armádní rabíni vykládali budoucím vojákům, že Hitler měl pravdu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Negevská poušť leží na jihu Izraele

Dva rabíni jsou na ní zachyceni, jak vypouštějí z úst rasistické komentáře na adresu Arabů a dokonce obhajují i nacistický světonázor Adolfa Hitlera, upozorňuje izraelský list Times of Israel s tím, že zmínění pánové otevřeně propagují myšlenku židovské nadřazenosti. 

„Nežidé chtějí být našimi otroky. Být otrokem židů je to nejlepší. Jsou šťastní jako otroci, chtějí být otroky,“ říká podle listu na jedné z nedatovaných nahrávek rabín Eliezer Kashtiel, hlava Bnei Davidovy akademie ve vesnici Eli svým žákům.

„Všude kolem nás jsme obklopeni lidmi s genetickými problémy. Zeptej se obyčejného Araba, kde by chtěl být a řekne, že chce být pod okupací. Proč? Protože mají genetické problémy, neví, jak řídit zem, neví jak udělat cokoliv. Podívejte se na ně,“ rozvíjí rabín své myšlenky.

„Ano, jsme rasisté. Věříme v rasismus. Ve světě jsou rasy a lidé, kteří mají určité genetické vlastnosti a to od nás vyžaduje, abychom jim pomohli. Židé jsou úspěšnější rasou,“ dodává Kashtiel.

Druhý z rabínů působící na té samé škole Giroa Redler pak na videu během lekce o holokaustu dokonce obhajuje světonázor Adolfa Hitlera. „Začněme s tím, jestli měl Hitler pravdu, nebo ne,“ říká studentům. „Hitler měl tu největší pravdu ze všech lidí, kteří v historii byli a měl pravdu v každém slově, které řekl. Ovšem byl na špatné straně,“ uvedl Redler.

Odvysílání skrytých nahrávek televizním kanálem Channel 13 vyvolalo odezvu v řadách opozičních poslanců izraelského parlamentu. „Tohle není judaismus a toto nejsou naše hodnoty,“ uvedl poslanec izraelského Knessetu z koalice Modrobílých Yair Lapid. „Lidé, kteří takhle mluví, nejsou hodni toho, aby se nazývali rabíny. Stát potřebuje zastavit financování tohoto studijního programu, dokud nebudou rasističtí rabíni odstraněni,“ upřesnil.

Předsedkyně strany Meretz (sociální demokraté) Tamara Zandbergová odeslal dopis ministerstvu školství, ve kterém požaduje škole odebrat veškeré financování z veřejných peněz a obviňuje ji z „šovinismu, homofobie a šíření nenávisti“.

Rasistická vyjádření obou rabínů podle izraelského listu Haaretz kritizoval i zvláštní diplomatický atašé amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Střední Východ Jason Greenblatt, který je označil za „nechutná“„ a dodal, že nereprezentují Judaismus“.

Rabíny kritizovala i americká židovská organizace Anti Defammation League (ADL) sídlící v New Yorku bojující proti antisemitismu a nenávisti, která jejich slova v prohlášení nazvala „ostudnými“ a to obzvláště u lidí, kteří se věnují výuce mladé generace. ADL vyzvala rabíny k okamžité omluvě, uvedl web Times of Israel

Dvojice rabínů se hájí tím, že byla jejich slova vytržena z kontextu. Rabín Redler podle Times of Israel uvedl, že se pouze pokoušel „vysvětlit Hitlerovu morbidní logiku“ a obvinil média z cynismu.

Druhý z inkriminovaných rabínů, Kashtiel, se podle listu Jerusalem Post zase hájil tím, že vedl hodinu se zaměřením na lidská práva a pouze se snažil studentům vysvětlit moderní socialistické pojetí otroctví. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

20:00 Totalita „multi-kulti“! udeřil Kubera v Terezíně. A je z toho veselo

Na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce na Národním hřbitově v Terezíně promluvil i …