Škoda, píše Kalousek o podpoře Pavla, Nerudové a Fischera. Volí posledního

05.10.2022 8:45

Miroslav Kalousek (TOP 09) kritizoval koalici SPOLU. Za to, jak se postavila k prezidentské volbě. A speciálně vyčinil generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi. Podpořil senátora Pavla Fischera.

Škoda, píše Kalousek o podpoře Pavla, Nerudové a Fischera. Volí posledního
Foto: Hana Brožková
Popisek: Miroslav Kalousek

Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že koalice SPOLU nepostaví vlastního kandidáta na prezidenta a z kandidujících nepodpoří jen jednoho kandidáta, ale hned tři - generála ve výslužbě Petra Pavla, ekonomku Danuši Nerudovou a senátora Pavla Fischera.

„Jde v abecedním pořadí o Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla. Jedno konkrétní jméno uvádět nebudeme. Povedeme ale informační kampaň a budeme prosazovat hodnoty, které jsou pro nás v souvislosti s volbou prezidenta důležité a budeme upozorňovat na to, kteří kandidáti je naplňují,“ řekl Fiala. „Jsem přesvědčený, že každý z uvedené trojice může vykonávat funkci prezidenta v souladu s hodnotami, které naše tři strany zastávají.“

Na slova předsedy ODS a premiéra Fialy upozornil mezi jinými i Deník.cz.

A Miroslavu Kalouskovi se tento postoj koalice SPOLU ani trochu nelíbil.

„Zformuluji, co mi tak vadí na prezidentské podpoře od koalic SPOLU: To není stanovisko politického lídra, ale opatrného oportunisty. ‚Nevíme, kdo z těch tří to vyhraje, tak radši podpoříme všechny tři.‘ Možná je to efektivní, ale určitě to není sebevědomá politika. Škoda,“ napsal Kalousek na Twitteru.

Miroslav Kalousek promlouvá

V následné diskusi pod svým příspěvkem ještě doplnil, že mu osobně vadí, že koalice SPOLU podpořila i generála Pavla, před rokem 1989 člena komunistické strany. Zdůraznil, že svůj kritický pohled na Petra Pavla neskrývá. „Píšu to často,“ konstatoval.

Jednoznačně podpořil senátora Pavla Fischera. „Mnohokrát jsem vyjádřil jednoznačnou podporu Pavlu Fischerovi,“ konstatoval Kalousek.

Neodpustil si další slovní políček generálu Pavlovi.

„Byl jsem požádán, abych se v následující prezidentské volební kampani vyjadřoval pouze pozitivně a vyzdvihoval přednosti jednotlivých kandidátů. Rád vyhovím: Ale jistě, rád to budu prezentovat pozitivně. Na Pavlu Fischerovi a Danuši Nerudové oceňuji zejména fakt, ze se nikdy nechtěli stát komunistickými rozvědčíky a budoucím komunistickým špionům nedělali předsedu KSČ. Pokládám to za velkou přednost obou kandidátů,“ zdůraznil Kalousek.

Miroslav Kalousek promlouvá

Miroslav Kalousek promlouvá

Krátce po Fialově tiskové konferenci Kalousek konstatoval, že kdyby koalice SPOLU toto vystoupení úplně vynechala, v podstatě by se nic nestalo.

„Kdyby neřekli nic, vyšlo by to nastejno. Dobrá. Každý už si vybere sám podle vlastních hodnot a preferencí. Pozoruhodné na tom je, že koalice SPOLU je po volbách v jednoznačných stanoviscích ještě opatrnější, než prezidentští kandidáti před volbami,“ konstatoval Kalousek.

Miroslav Kalousek promlouvá

Průzkum agentury Median ze září 2022 ukázal, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který s kandidaturou stále váhá, by v prvním kole prezidentských voleb mohl získat 23,5 procenta hlasů. Generál Pavel by získal 22 procent. Třetí by v tuto chvíli skončila Danuše Nerudová se ziskem 11,5 procenta.Senátor Pavel Fischer se v tomto průzkumu těší podpoře 6,5 procenta dotázaných.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čtyři věty, šest nepravd. Ani spočítat správně kandidátky prý v Deníku N nesvedou...

22:11 Čtyři věty, šest nepravd. Ani spočítat správně kandidátky prý v Deníku N nesvedou...

Moderátorka Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno upozornila na „manipulace“ redakce Deníku N souv…