Škromach vysvětluje Lány: Vztahy Zemana a Sobotky nejsou ideální. Chtěl jsem pomoct dobré věci

07.11.2013 10:12

Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach a také účastník schůzky s prezidentem v Lánech objasnil v rozhovoru pro server ČeskáPozice.cz.cz své názory na celou událost, která rozpoutala krizi v ČSSD. On sice připouští, že by příště postupoval jinak, ale zároveň doporučuje Bohuslavu Sobotkovi, aby komunikoval s prezidentem.

Škromach vysvětluje Lány: Vztahy Zemana a Sobotky nejsou ideální. Chtěl jsem pomoct dobré věci
Foto: rep
Popisek: Zdeněk Škromach
reklama

Zatímco většina účastníků povolební schůzky v Lánech se k celé problematické události už vyjádřila, Zdeněk Škromach stále mlčel. Lituje nyní schůzky u prezidenta? I k tomu se vyjádřil. „S vědomím toho, co se odehrálo, myslím, že návštěva nebyla nutná a určitě by počkala. Roli však hrála spousta věcí, například emoce vyvolané výsledkem voleb, který nebyl pro ČSSD úspěchem. V návaznosti na usnesení předsednictva se z akce vytvořila konspirační teorie. Souběh několika nešťastných záležitostí způsobil, že jako politik se zkušenostmi bych příště postupoval jinak,“ řekl  Česképozici.cz Škromach s tím, že to od něj byla neprozřetelnost a špatný odhad situace.

Zdeněk Škromach potvrdil, že pozvání na neformální schůzku u prezidenta dostal od Michala Haška. V tu dobu prý na tom, že se takové setkání uskuteční, neviděl nic problematického. K neúčasti Bohuslava Sobotky pak Škromach dodal. „Vím, že vztahy Slávka Sobotky a pana prezidenta nejsou ideální, proto jsem to spíše vnímal jako vytvoření předpolí, abychom nezaváhali jako po minulých volbách, kdy Václav Klaus rychle a bez problému pověřil sestavením vlády nevítěze voleb.“

Zdeněk Škromach odpovídal i na otázku, zda předpokládal, že navzdory reálné šanci sestavit vládu Sobotka povolební situaci neustojí. „To je, myslím, nyní přebité všemi těmi událostmi. Výsledek nebyl dobrý a obavy, jak vůbec bude možné skládat vládu po takovém výsledku, nebo zda to Slávek ustojí, tady byly. Kdokoliv nyní bude mít problémy sestavit vládu, která bude schopná prosadit základní programové cíle sociální demokracie,“ míní místopředseda ČSSD.

Tejc je pro Sobotku zárukou jednotného poslaneckého klubu ČSSD

Server Českápozice.cz nastínil scénář, který by mohl vést k neúspěchu Sobotkovy vlády, a to na půdorysu anekdoty, kterou Zeman vyprávěl v ČT. „Loučí se rabín na smrtelném loži se svým synem. A říká: Synu, prozradím ti největší tajemství života, všechno je jinak.“ Vtip navedl server ke spekulaci, zda  to nemůže dopadnout tak, že Sobotka koalici vyjedná, předstoupí následně se svou vládou před sněmovnu, ve které se ale kousne část poslaneckého klubu kvůli nespokojenosti s programovým prohlášením ČSSD. Druhý pokus by pak dostal někdo jiný. A všechno by bylo jinak...

„Vždyť Václav Klaus v minulosti jmenoval vládu opřenou o nevítěze voleb. Slávkovi Sobotkovi jsem říkal, že nerozumím jeho tlaku na odstoupení Jeronýma Tejce z pozice šéfa poslanců. Zárukou jednoty kluby je Jeroným Tejc, který názorově není vnímán jako takzvaný sobotkovec, ale pro Slávka by měl být – a věřím, že bude – jistotou jednotného klubu,“ řekl k možné variantě Škromach.

Místopředseda ČSSD je zastáncem udržování korektních vztahů s prezidentem, a to i v době sestavování vlády. Vyjádřil se tak v rozhovoru pro Českoupozici.cz.

„Samozřejmě pro nás bude velmi důležité, jak s prezidentem Zemanem dokážeme komunikovat. Chápu, že v sociální demokracii převládá nyní názor, že jsme schopní si vládu vyjednat bez prezidenta, přesto s hlavou státu musíme komunikovat. Osobně jsem ochotný pomoci,“ řekl Škromach.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…