Skupina napojená na IS se přihlásila k raketovému útoku na Izrael

4. 7. 2015 6:02

Do Negevské pouště na jihu Izraele dopadly dvě rakety, vypáleny byly z Egypta a nikoho nezranily. Večer se k útoku přihlásila egyptská skupina napojená na organizaci Islámský stát (IS), která ve středu zaútočila na severu Sinaje na egyptské vojáky a policisty a několik desítek jich zabila.

Skupina napojená na IS se přihlásila k raketovému útoku na Izrael
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Jde o skupinu Ansar Bajt al-Makdis (ABM), která je dobře vyzbrojena a od roku 2013 zabila hlavně na Sinaji na 400 příslušníků egyptských ozbrojených sil. Na Izrael zatím nezaútočila. Ve svém dnešním prohlášení tato skupina podle médií tvrdí, že vypálila "tři rakety Grad na okupovanou Palestinu". V minulosti se přihlásila k Islámskému státu a přejmenovala se na Sinajskou provincii. Chce na tomto území ustavit podobný režim jako IS nastolil na severu Sýrie a Iráku, kde vyhlásil chalífát.

Izrael obvinil palestinský Hamas, který Pásmu vládne, že radikály bojující na Sinaji podporuje

Ve vesnicích na jihu Izraele se těsně před raketovým útokem rozezněly poplašné sirény a vojáci později našli dvě rakety. Izrael má na jihu země rozmístěn protiraketový systém. Izraelská armáda je od středečních útoků na Sinaji v pohotovosti, uzavřela dva přechody do Egypta a dnes také silnici vedoucí podél hranice. ABM ve středu zaútočila na několik armádních a policejních stanovišť a jedno z nich bylo nedaleko izraelské hranice a také u hranice s palestinským Pásmem Gazy.

Izrael obvinil palestinský Hamas, který Pásmu vládne, že radikály bojující na Sinaji podporuje. Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí dnes ale řekl, že jde o "propagandu a hloupá obvinění". Abú Zuhrí také prohlásil, že Hamas vynakládá velké úsilí na zabezpečení hranice Pásma s Egyptem. Vysoký představitel Hamasu Músá abú Marzúk sdělil, že to, co se nyní děje na Sinaji, Palestincům v Pásmu Gazy škodí, protože hraniční přechod do Egypta Rafáh je pro ně jedinou cestou, jak z Pásma vycestovat. Přechody do Izraele jsou zavřené a kdo je chce použít, musí získat od Izraele povolení.

ABM útočí na bezpečností složky od svržení islamistického prezidenta Muhamamda Mursího v roce 2013. Po něm vedení Egypta znovu převzaly armádní kruhy, které zakázaly Muslimské bratrstvo, k němuž Mursí patřil. Hamas vznikl jako palestinská odnož této organizace, ale k Islámskému státu se nehlásí s tím, že jeho hlavním cílem je ukončit izraelskou okupaci palestinských území.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

14:50 Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špína

Korupce na Praze 8? Investigativci ze serveru Seznam Zprávy přišli s reportáží o nákupu dezinfekce v…