Skutečná hrdinka, poklonila se Albrightová Savčenkové na summitu NATO. Ta pak pohovořila o diktátoru Putinovi a míru v civilizované společnosti

08.07.2016 21:50

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková, která prožila řadu měsíců v ruském vězení, zavítala jako členka ukrajinské vládní delegace na summit NATO ve Varšavě, kde je odhodlána zdůrazňovat potřebu bránit se ruskému agresorovi. Nejenom o tom Savčenková pohovořila v rozhovoru pro běloruskou internetovou televizi Belsat.

Skutečná hrdinka, poklonila se Albrightová Savčenkové na summitu NATO. Ta pak pohovořila o diktátoru Putinovi a míru v civilizované společnosti
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu
reklama

Nadija Savčenková se na summitu NATO setkala kupříkladu s někdejší ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, která o setkání informovala prostřednictvím svého twitterové účtu, kde vyvěsila společnou momentku, k níž připsala, že jí bylo ctí setkat se právě s ukrajinskou pilotkou. Albrigthová Savčenkovou podle svých vlastních slov považuje za skutečnou hrdinku.

V rozhovoru pro Belsat však nešlo o potřásání si rukou se slavnými lidmi, ale o vážnější témata. O tom svědčí už první odpověď z rozhovoru, kde Savčenková vysvětluje, co Ukrajina od summitu NATO očekává.

„Ukrajina očekává od summitu NATO snahu o zachování míru v civilizované společnosti 21. století a udržení na uzdě agresora, který zaútočil na Ukrajinu. To je rámec, v němž se pohybujeme, budeme na jeho prosazení tvrdě pracovat a budeme doufat, že pro něj získáme podporu,“ zahájila Savčenková.

Celý text najdete zde.

Ukrajinská poslankyně je přesvědčena, že se válku v její zemi podaří vyřešit, pokud se odpovídajícím způsobem zapojí i mezinárodní společenství. Dosažení opětovné celistvosti země je podle pilotky možné, protože západ a východ Ukrajiny prý stojí na podobných hodnotách. Lidé na obou stranách umělé hranice prý chtějí totéž, ale byli nepřirozeným způsobem rozděleni. Savčenková je o tom přesvědčena, protože s lidmi na východě země mluvila.

Když hovoří o mezinárodní platformě, jejímž prostřednictvím má být dosaženo míru na Ukrajině, nemá prý na mysli dohody z běloruského Minsku. „Je dobře, že se platforma minských dohod zrodila, díky ní bylo dosaženo příměří. Ale tato platforma už se bohužel vyčerpala. Nyní musíme hledat nové, účinnější.

Pilotka a poslankyně má navíc za to, že dohody z Minsku nelze považovat za nestranné. Jejich uzavření domluvil diktátor Alexandr Lukašenko, jenž má blízko k dalšímu diktátorovi, Putinovi. Touto optikou se prý Savčenková dívá na pána Kremlu Vladimira Putina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

6:21 „Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

Imunolog Václav Hořejší patřil při pandemii covidu-19 k těm, kdo se v médiích vyjadřovali poměrně ča…