Šlapání v lejnu. Sobotka se chytil do vlastní pasti. Kníže, Keller, Veleba a další nám toto řekli o odvolání Andreje Babiše z vlády…

2.5.2017 12:38 odp.

ANKETA Premiér Bohuslav Sobotka vyzval Andreje Babiše, aby rezignoval na post člena vlády. ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda by měl Babiš rezignovat, zda ho měl premiér odvolat, nebo by měl Babiš ve vládě zůstat.

Šlapání v lejnu. Sobotka se chytil do vlastní pasti. Kníže, Keller, Veleba a další nám toto řekli o odvolání Andreje Babiše z vlády…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka a Andrejem Babišem

Anketa

Sobotka shodil vlastní vládu a...

hlasovalo: 4957 lidí

Babiš sám odejít nechce, jak ho k tomu vyzvali premiér i šéf Sněmovny Jan Hamáček. „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ říká článek 74 Ústavy. Sobotka při oslavách Prvního máje zopakoval, že Babiš by se k celé kauze měl postavit „jako chlap“.

Většina politiků se domnívá, že destabilizovat vládu chvíli před volbami je nesmysl a Sobotka sám sebe dostal do slepé uličky: buď bude vypadat jako zbabělec, nebo udělá z Babiše mučedníka a získá mu další preference.

Pozdě bycha honit

„Pozdě bycha honit. To, co bylo zásadní chybou této vlády, nenapravíte na poslední okamžik před volbami,“ uvedl čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Podobné morální výzvy, které druhá strana nebere vážně, jsou zjevně na nic. Odvolání ministra je kompetence premiéra, opozice za něj kaštany z ohně tahat nemusí, tahle vláda naši důvěru nemá celá – zatím jde jen o politické podezření a politickou odpovědnost koaličních stran a premiéra. Rozhodující bude nakonec postoj státních orgánů, otázka obcházení zákona má přeci věcný základ a ten by měl být šetřen, a ne zameten pod koberec,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„Andrej Babiš by měl vysvětlit zejména veřejnosti, proč podváděl. A protože dříve ministři odstupovali za daleko menší problémy, měl by sám rezignovat. Andrej Babiš si totiž neuvědomuje, že politik by měl být i morální autoritou a jít občanům, v případě ministra financí podnikatelům, příkladem. Rozhodně bych z něj mučedníka s chováním predátora nedělal,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„O podnikání pana Babiše věděl premiér celou dobu a nevadilo mu to. Teď, pět měsíců před volbami, destabilizovat vládu je nesmysl. Pokud má premiér pocit, že jde o trestný čin, měl dát trestní oznámení. A když mluví o tom, že se k tomu ministr Babiš má postavit jako chlap, proč se pan Sobotka nepostavil jako chlap ke kauze OKD?“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Sobotka se chytil do vlastní pasti. Když Babiše neodvolá, bude za slabocha. Když ho odvolá, udělá z něj mučedníka a neservíruje mu volební vítězství do klína,“ míní předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

„Premiérovu výzvu pokládám za zbabělé a hloupé gesto. Buďto má Babiše odvolat, anebo držet ústa. Když on si ale troufne jenom na vlastní lidi – například Mládek; lidovce si hýčká. Takový Herman si doslova může dělat, co chce. Myslím si, že toto je Sobotkova labutí píseň a vlastně celé ČSSD,“ říká předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„S ohledem na skandály, které ho provází, měl Andrej Babiš sám už dávno odejít,“ míní místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Babiš především neměl být do vlády, vzhledem ke střetu zájmů, vůbec jmenován. Půtky mezi premiérem a ministrem financí jen ukazují, v jakém stavu je politická garnitura, která o nás rozhoduje. Slabý premiér, ministr s nevyjasněnými aférami, který na jedné straně říká, že kdo nepodniká, to nepochopí, na druhé straně šlape po malých podnikatelích. Doufám, že nejen skončí ve vládě, ale i nepotvrdí preference a propadne v podzimních volbách,“ říká předseda Strany soukromníků ČR Petr Bajer.

Šlapání v lejnu, aby byl větší puch

„Andrej Babiš nerezignuje a premiér ho neodvolá. Je to takové předvolební kočkování ČSSD a ANO, které je spíše takovým divadlem pro voliče,“ domnívá se europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

„Pan premiér chce zřejmě za každou cenu ještě vylepšit preference ANO. Jinak si jeho počínání neumím vysvětlit. Každému je dnes jasné, že rozehrál partii, ve které nemůže vyhrát. Dobrovolná rezignace Andreje Babiše by pro premiéra byla lepší varianta než odvolávání. Ministr Babiš ale k rezignaci nemá důvod. Zákon evidentně neporušil. A i kdyby to tak bylo, veřejné mínění je na jeho straně,“ míní poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Situace se stala neúnosnou. Vztahy ve vládě míří do politického suterénu. Čím dříve tato agónie skončí, tím lépe. Už aby to bylo,“ myslí si europoslanec za ČSSD Jan Keller.

„Jednak ČSSD a KDU-ČSL nikdy neměly do této koalice vstupovat. O problémech Babišova podnikání všichni věděli. Teď se chtějí distancovat? No, prosím. Ale aktuálně. Babiš neodejde, tak by měl Sobotka navrhnout jeho odvolání. Jinak morální marasmus české politiky nadefinuje další mnohem hlubší dno,“ upozorňuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

„To je věcí premiéra – pokud k tomu ale nenašel ‚koule‘ doteď, pár měsíců před volbami už toho moc nezachrání. Proč panu premiérovi doteď nevadilo s Andrejem Babišem vládnout – když věci, na jejichž základě ho chce odvolat, nejsou většinou nijak nové? To máme věřit, že to doteď nevěděl? Vnímám to jako součást předvolebního boje – ale dost nepovedenou. Premiér rozehrál hru, ve které může buď prohrát, nebo hodně prohrát. Když ministra Babiše neodvolá, bude vypadat jako slaboch. Když ho odvolá, bude to to nejlepší, co pro Andreje Babiše může udělat. Jak známo, kdo je v koalici, u voličů ztrácí. Pár měsíců před volbami se dostat do opozice, když už se stejně nestihne nic nového prosadit, mít dál lidi na klíčových místech, mít dál zásadní vliv – a přitom se napasovat do role mučedníka, který byl vyhozený z vlády, protože ‚bojoval proti korupci, těm tradičním zlodějům moc šlapal na paty a ti mafiáni se spojili, aby se ho zbavili‘ (jak to nepochybně bude prezentovat)... no, nad tím musí PR team ANO skákat radostí,“ uvedl místopředseda Úsvitu a poslanec Martin Lank.

„Je to, jako by se někdo ptal: ‚Co je lepší? Nechat si uříznout ruku, nebo nohu?‘ Situace už nemá dobré řešení. Koalice není funkční. Volby jsou za dveřmi, a tak, myslím, je úplně jedno, co se stane. Odvoláním udělá premiér z Andreje Babiše mučedníka a neodvoláním ze sebe slabocha,“ myslí si poslanec ODS Petr Bendl.

Podle senátora Ivo Valenty měl konec vlády přijít daleko dříve a ne až nyní před novými volbami. „Předešlo by se tak přijetí řady legislativních paskvilů, byrokratických nesmyslů a šmírování, které právě současná agrolevicová vláda zavedla,“ sdělil Valenta Parlamentním Listům Valenta. „Její praktiky odnášejí všichni-nejvíce však aktivní lidé, drobní podnikatelé a živnostníci,“ doplnil.

 

„Myslím, že pokud mu chce pomoci ještě k výraznějšímu výsledku voleb a ze sebe udělat ještě většího hlupáka, pak by se měl pokusit ho odvolat. Mám totiž za to, že celé tažení proti Babišovi je dílem Kalouska, který nemůže strávit, že mu Babiš dává pěkně na pozadí, že zjistil, a výsledky Babiše jako ministra to dokazují, že mu nesahá ani ke kotníkům, tak nastoupil cestu skandalizace. Zač by v této chvíli chtěl Babiše odvolávat? Nemýlím-li se, jeho vyšetřování ještě neskončilo. A postupoval-li Babiš v souladu s legislativou, pak ať to vyšetřování potvrdí, nebo vyvrátí. Pak ať to řeší, nebo ne. Sobotka asi nevidí to, že rozehráváním Babišovy kauzy jde Kalousek po krku i jemu. V této chvíli musíme ctít skutečnost, že dokud se vina neprokáže, je nevinný. Nevidím tedy důvod, proč by měl sám z vlády odcházet, neřku-li být odvolán. Navíc pár měsíců před volbami,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Pokud bude Sobotka frajer, bude reagovat na výmluvy Babiše demisí vlády jako celku. Zachová si tvář a dovládne těch pár měsíců stejně, jen s názvem vláda v demisi. Vše ostatní je pouze šlapání v lejnu, aby byl větší puch,“ míní poslanec KSČM Leo Luzar.

Poněkud směšné…

„Tak to je zase jenom plané efektní gesto, jež nikam nevede. Místo, aby situaci Bohuslav Sobotka řešil sám, jak ostatně vyhrožoval, to ve skutečnosti přesouvá na vicepremiéra. Poněkud směšné…,“ míní poslankyně za ČSSD Marie Benešová.

„To je zřejmě předvolební boj mezi premiérem a Andrejem Babišem,“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

„Osobně si myslím, že to je spíš nějaká hra, která by měla ČSSD posílit před podzimními volbami, ale nakonec může dopadnout zcela jinak. Pokud by si oba (premiér i vicepremiér) sedli před televizní obrazovku k duelu a vyříkali si problém v přímém přenosu, asi bych odpověděl více konkrétněji. Takhle se nemohu ubránit dojmu, že jde o problematické taktizování, podivně podporované pravicí. To by si občané CR nezasloužili,“ myslí si senátor KSČM Václav Homolka.

„V prvé řadě si myslím, že členové vlády by spolu měli komunikovat osobně a neposílat si vzkazy přes média. A to už by snad tak dlouholetý politik, jakým je Bohuslav Sobotka, měl vědět. K tomuto kroku se měl pan premiér odhodlat dříve, a ne pár měsíců před volbami. Pokud si myslí, že si tím získá sympatie voličů, pak má kolem sebe velmi špatný tým poradců. Docílí opaku. Z Andreje Babiše udělá v očích jeho příznivců mučedníka, který bude mít dostatek času na svou volební kampaň, ve které o svém mučednictví přesvědčí další voliče a ČSSD čeká v říjnu drtivá porážka,“ upozorňuje poslankyně Pavlína Nytrová.

Bezohledný žralok, který jde přes mrtvoly...

„Andrej Babiš měl být odvolán po kauze Čapí hnízdo. Premiér je v těžké situaci. Ani jedna varianta není dobrá. Každá rada je drahá. V podobných situacích v minulosti vždy došlo k odchodu z vlastního rozhodnutí.  Andrej Babiš má hranice morálky nastaveny mimo běžné rámce slušných lidí. Kauzy z jeho podnikání jsou důkazem bezohledného žraloka, který jde za svým cílem přes mrtvoly. A to doslova,“ uvedl poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Bohuslav Sobotka nikoho nemusí vyzývat k rezignaci, ale jako premiér ho může odvolat sám. To by ale musel být tím, kdo vládu skutečně řídí. Zatím to tak moc nevypadá. Rétoricky byl silný premiér už několikrát, bohužel se to neproměnilo v činy. Všichni vědí a věděli, kdo je Andrej Babiš. Na jeho střet zájmů jsme upozorňovali už od počátku této vlády. Pan premiér se probudí na konci volebního období a chce ministra Babiše odvolat, aby tím zakryl to, že mu tu umožnil téměř celé funkční období vládnout a ani trochu ho z pozice premiéra nebrzdil. Co to je za postoj a jednání?“ diví se poslanec ODS Jan Skopeček.

„Přiznám se, že moc nerozumím, nebo naopak velice rozumím načasování celé kauzy. Tři a půl roku klídek a pohoda a půl roku před volbami nebetyčný problém. Jako nejpříhodnější mně napadá přirovnání k malým klukům na pískovišti, co si navzájem boří bábovičky. Pan vicepremiér v podstatě nemůže prohrát, takže by možná bylo zajímavé vědět, kdo vehnal pana premiéra do této slepé uličky,“ říká senátor Zdeněk Nytra.

„Je na první pohled vidět, že se jedná o akci ‚vrtěti psem‘. Všichni ví, že co se událo kolem dluhopisů, bylo v souladu s tehdejší legislativou, a hlavně před tím, než se pan předseda Babiš rozhodl jít do politiky. Máme tedy kauzu na odvedení pozornosti a zvláštní formu předvolební kampaně ČSSD,“ míní poslanec ANO Vlastimil Vozka.

„Je to jasná slepá ulička, takový typický ‚slávkovský‘ manévr. Čímž nemám na mysli francouzskou stranu. Tohle už je hra jen a čistě pana premiéra a jeho ‚moudrých‘ poradců. Ve vší úctě, to najednou objevili Ameriku? Proč pak před více než třemi lety nutili své poslance podepisovat koaliční smlouvu? Proč vůbec tato koalice? Smutnější je vše o to více, že tahle vláda, zvláště po těch předchozích, nebyla zase až tak neúspěšná. Jen báťuška Andrej, nováček, si uměl připsat všechny úspěchy. To taky ale o něčem vypovídá. Je mi pana premiéra vlastně líto. Nechá si vyčítat, že nikdy skutečně nepracoval, že byl jen v politice. Nu a pak se nechá zahnat do situace, kdy jeho politické rozhodnutí tak či tak je pro něj vlastně špatné. Vydělá na tom toliko jeho úhlavní koaliční soupeř. I to o něčem svědčí. Jsem jenom zvědavý, jak tolerantní budou po volbách k Bohušovi právě ti, co ho až sem nahnali. Aby se nedivil ještě více…“ říká poslanec Jiří Koskuba.

„Před odpovědí na samotnou otázku je třeba zhodnotit, kdo proti sobě stojí a jaké kdo má šance, že z toho sporu vyjde jako vítěz. Premiér Sobotka je širokou veřejností, včetně mě samého, vnímán jako slaboch a osobní prospěchář, který je úplně mimo realitu. Má sice velmi dobré rétorické schopnosti, ale mluví o ničem. Jako eurohujer stále upřednostňuje zájmy EU před zájmy ČR i zájmy ČSSD. Nyní už mu jde v podstatě jen o jediné, dovládnut. Nevím, zda si vůbec uvědomuje, že rozštěpil vlastní stranu a mnoho jejích voličů žene do náruče právě hnutí ANO. Naproti tomu ministr financí Babiš, který veřejně vystupuje jako ten, který je v opozici, který bojuje proti všem zlořádům posledních 27 let, obratně mediálně využívá naštvanosti národa a v případě, že je obviněn ze zlodějin, začne křičet ‚chyťte zloděje‘ a ukazuje na každého kolem sebe. A lid mu to věří, protože ukazuje na ty, kteří mají viditelně za nehty a v každé jiné společnosti už by na svět koukali z vězeňské cely,“ vysvětluje situaci poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Sobotka jako slaboch ví, že Babiše odvolat nemůže, protože ten by ze sebe udělal mučedníka a zbylý čas do voleb by využil na předvolební kampaň. Proto ho vyzývá, aby odstoupil a ví přitom, že neodstoupí. Myslí si, že alespoň někým bude vnímán jako ‚chlap‘, který udělal silné gesto. Že ho měl odvolat již dávno, prohlašuje pravicová opozice, která už nyní spřádá plány, jak nabídne svůj zadek Babišovi, aby s ním mohla vládnout po volbách. Praktiky spíše typické pro KDU-ČSL. Ale proč to nekopírovat, když to funguje? Je to prostě předvolební boj všech proti všem. Co takhle, 6 měsíců před volbami, vyčkat na výsledky šetření OLAF? Když už někteří nevěří v objektivní prověřování Policie ČR, tak snad budou věřit evropským institucím,“ dodal Ondráček.

„Co si o tom myslím? Že ČSSD předvádí v přímém přenosu svou politickou inteligenci, respektive ‚schopnosti‘ a ‚kompetenci‘ řídit nejen stát, ale i samu sebe... Nejsem ten, kdo by se cítil na to doporučovat panu Bohuslavu Sobotkovi či panu Babišovi, jak se má jeden či druhý zachovat, ale když už se ptáte – pan Babiš by  rezignovat rozhodně neměl,“ říká poslanec ANO Bohuslav Chalupa.

„To, co se děje, nelze už ani nazvat vládní krizí. Řekl bych, že je to směšné, kdyby se to netýkalo vlády. A olej do ohně byl dnes navíc přilit zveřejněním záznamu výroků Andreje Babiše, ve kterých se velmi nelichotivě vyjadřuje o mnoha lidech, a navíc urazí i zaměstnance svojí firmy. Andrej Babiš je zvláštní fenomén, ale toto už je zcela mimo rámec a svědčí i o tom, že nervy pochodují. Premiér se dostal vlastní vinou do situace, že ať udělá cokoliv, bude to špatně. Podle mého názoru nemá jinou možnost než Andreje Babiše odvolat, s to se všemi důsledky, které to bude mít pro něho samotného,“ míní poslanec KSČM Vojtěch Adam.

Vyhrocený spor se oficiálně týká nákupu korunových dluhopisů Agrofertu za přibližně miliardu a půl. Podle Sobotky Andrej Babiš stále dostatečně nevysvětlil, zda si dluhopisy vlastní společnosti nepořídil jen proto, aby nemusel platit daně.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …