Šlápl Miloš Zeman do ... ? Jeho výrok o postižených dětech vyvolává vlnu pobouření

15.01.2015 10:12

Prezident Miloš Zeman nadzdvihl i pobouřil odborníky, a to svými výroky o inkluzi ve školství. Podle něj by se totiž handicapované děti měly vzdělávat odděleně od těch neznevýhodněných. Tímto tvrzením pobouřil mimojiné podnikatele a textaře Michala Horáčka či politologa Romancova. Na internetu se objevují povzdechy nad tím, že máme takového prezidenta, který prý čerpá z nejčernějších, nejodpornějších myšlenkových fondů. „Je to skandální, prezident Zeman tímto výrokem opět rozděluje společnost a je to pro nás všechny krok zpátky,“ říká specialistka Laurenčíková.

Šlápl Miloš Zeman do ... ? Jeho výrok o postižených dětech vyvolává vlnu pobouření
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman v Hlinsku
reklama

Prezident Miloš Zeman zkritizoval v ústavu v Brandýse nad Orlicí inkluzi školství (tj. zařazování všech dětí včetně handicapovaných do běžných škol). „Děti jsou daleko šťastnější, když jsou zasazeny do rovnocenné komunity,“ řekl prezident s tím, že je proti slučování handicapovaných dětí s nehandicapovanými v běžných školách. Obě skupiny dětí jsou podle prezidenta nešťastné, když mají pobývat jedna vedle druhé.

Právě tyto výroky označila v Lidovkách.cz odbornice za skandální. „Je neuvěřitelné, že v současné době může někdo vyjadřovat tak zastaralý a naprosto protichůdný názor tomu, co ukazují moderní vzdělávací systémy. Výrok pana prezidenta považuji za skandální, opět jím rozděluje společnost na místo toho, aby ji stmeloval a přispíval k soudržnosti a sociální citlivosti,“ řekla doslova předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková.

Podle specialistky prezident nemůže svá tvrzení ničím podložit. O tom, že inkluzivní vzdělávání funguje, nás mohou podle Laurenčíkové přesvědčit vzdělávací systémy ve vyspělých zemích, které se k inkluzi systémově přihlásily a dosahují v mezinárodních srovnáních nejlepších výsledků. „Všechna dostupná data tvrdí pravý opak prezidentova výroku, tedy že inkluze je velmi obohacující a prospěšná pro obě skupiny dětí. Inkluze je možná jedinou šancí na to, jak mít soudržnou funkční společnost,“ dodala.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dobře, že ve škole odstranili prezidentovy portréty

Prezidentova výroku si na blogu Aktuálně.cz všímá také neurolog a filosof Jan Payne. „Jsem v rozpacích nad tím, zda to mám pokládat za pouhé opilecké plácnutí či za projev hlubších změn jeho duše,“napsal.

Payne dále zdůrazňuje, že je velmi rád, že jeho čtyři děti chodily do školy, která kladla důraz na začlenění dětí s určitým postižením do společenství ostatních. „Základním éthosem této strategie je, že zdravé děti se učí mít soucítění a pomáhat slabším bez toho, že by je pokořovaly, přičemž zároveň ty s určitým deficitem zakoušejí mimořádně cenný prožitek rovnosti s těmi druhými. Strašně moc to potřebují,“ tvrdí Payne na blogu Aktuálně.cz.

„Problém některých u nás je, že empatie je jim zcela cizí. Všechno ukazuje k tomu, že náš prezident je jedním z nich, a poněvadž takových lidí je hodně, získal volební většinu a stal se prezidentem nás všech,“ posteskl si filosof. Podle něj člověk jako Zeman nemůže být příkladem ve výchově, a proto uvítal, že škola v Londýnské, kam chodí jeho děti, rozhodla o zrušení věšení obrazu prezidenta ve třídách.

Celý článek ZDE:

Zeman boří snahu několika generací

Textař Michal Horáček je zjevně také pobouřen dalším výrokem prezidenta republiky. Vyjádřil se k tomu hned ráno na svém Facebooku. „Postižené děti se nemají učit se zdravými. Takže dnes je to lekce ze speciální pedagogiky. Krátce předtím z genetiky, oba výroky z nejčernějších, nejodpornějších myšlenkových fondů,“ píše téměř zoufale.

„Když už se stalo, že tenhle člověk je prezidentem ČR do roku 2018, v dalším volebním období se jím stát nesmí. MILOŠ ZEMAN: NOT IN MY NAME“ uzavřel poznámku Horáček.

Politický geograf Michael Romancov k prezidentovu názoru na inkluzivní školství pouze poznamenal: „Svým názorem na integraci zdravých a handicapovaných dětí se Miloš Zeman dostal na úroveň nejlepšího ministra školství Dobeše. Chládek v závěsu.“

Ovšem kritiky Zemanova postoje se na netu jen rojí. Například poslankyně TOP 09 Anna Putnová napsala: „Prezident Zeman boří snahu několika generací učitelů i rodičů. Je to skandální případ diskriminace.“

Michal Horáček doslova napsal:
·
"Postižené děti se nemají učit se zdravými."
Takže dnes je to lekce ze speciální pedagogiky. Krátce předtím z genetiky, oba výroky z nejčernějších, nejodpornějších myšlenkových fondů.

Jde to den za dnem a je toho tolik, že se k tomu ani vyjadřovat nechci, protože je mnoho zajímavých lidí a mnoho krásných věcí na světě a nechat se jimi inspirovat je přinejmenším příjemnější. Nicméně musím:

Když už se stalo, že tenhle člověk je prezidentem ČR do roku 2018, v dalším volebním období se jím stát nesmí.
MILOŠ ZEMAN: NOT IN MY NAME.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

11:51 Hořelo a až pak to bouchlo. Vrbětice: Divné FOTO. „Muničák se nepodpaluje sirkama.“

Jak dokládají dobové fotografie z Vrbětic zveřejněné serverem iDnes, areál skladu 16, kde došlo v ří…