Z USA a Belgie přijela dvacítka mužů, kteří město v roce 1945 osvobozovali. Přes četné proslovy politiků si dnes při setkání u pomníku právě tito víc než devadesátiletí muži vysloužili od Plzeňanů největší ovace. Na cestě k položení věnců u pomníku se museli někteří podpírat a spoléhat na pomoc, s dojetím a nadšením se ale zdravili s lidmi, kteří je přišli pozdravit.
Buďme svobodní a přejme svobodu jiným
Pietní akt zahájil přelet stíhaček Gripen a letounů Alca. "Těch 70 let značně změnilo naše tváře - k někomu byla příroda a čas milosrdnější než k jiným, naše těla jsou jiná. Ale něco máme stejného, něco, co není vidět. Naše srdce, kam jste se zapsali před 70 lety a ve kterých zůstanete už navždy," promluvil k Plzeňanům za veterány dvaadevadesátiletý Earl Ingram.
Plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který jmenovitě přivítal každého z veteránů, zdůraznil, že Plzeň 70 let byla, je a bude na americké a belgické osvoboditele hrdá. "Nejde jen o to, pouze osvobodit, ale o to inspirovat ke skutečné svobodě. Být osvobozen je pasivní čin, být svobodný vyžaduje aktivní přístup. Buďme svobodní a přejme svobodu jiným, tak nejlépe uctíme památku těch, kteří padli při osvobozování," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp