Slogan „Stop imigrantům a Drahošovi“ byl prázdný, ale v pořádku, řekl soud

15.02.2018 14:48

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl první ze stížností na kampaň vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana; podali ji čtyři lidé z Prahy. Prokazatelné porušení zákona, které by hrubě ovlivnilo výsledky, volební senát nezjistil, napsala ČTK.

Slogan „Stop imigrantům a Drahošovi“ byl prázdný, ale v pořádku, řekl soud
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Uchopení tématu migrace ani slogan „Stop imigrantům a Drahošovi“ nelze podle soudu považovat za protiprávní, byť se mnohým mohl zdát zavádějící či nepravdivý. Dalšími stížnostmi na kampaň se soud ještě bude zabývat.

Soud může zasahovat jen ve výjimečných případech, kdy jsou volební zákony porušeny ve velkém rozsahu, vysoké intenzitě a s prokázaným účinkem na volební výsledek. Jinak je nutné respektovat vůli voličů. Těžko lze prokazovat, podle čeho se voliči rozhodovali, plyne z verdiktu. Nikdo voličům do hlavy nevidí, konstatoval soudce Tomáš Langášek.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že vyjádření soudu komentovat nebude. Stanovisko Jiřího Drahoše, Zemanova soupeře z 2. kola prezidentských voleb, ČTK zjišťuje.

Už v minulých dnech soud postupně odmítal některé další stížnosti na volby, mj. pro předčasnost anebo kvůli tomu, že se týkaly již uzavřeného procesu registrace kandidátů. Nyní se soud poprvé vyjádřil ke kampani.

Zemanovi lze podle soudu přičítat aktivity formálně zaštítěné spolkem Přátelé Miloše Zemana. Spolek například masivně vylepoval billboardy. Volební senát považuje za krajně nepravděpodobné, že by Zeman neměl na kampaň vedenou v jeho prospěch žádný vliv.

Slogan „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše! Volte Zemana!“ označil soud za povrchní a prázdný – ovšem jako mnoho dalších volebních hesel. Personalizace a zkratkovitost je v kampaních přípustná.

Migrace patří k zásadním tématům současnosti, připomněl soud. Těžko tedy vyčítat kandidátům na prezidenta, že se k ní vyjadřují, ačkoliv její přímé ovlivnění není v kompetenci hlavy státu.

Pochopitelná je prý i snaha vymezit se právě prostřednictvím migrace vůči protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, byť i ten se stavěl proti kvótám a jeho stanoviska byla komplexnější, neodpovídala tedy „černobílému diktátu zkratkovitého sloganu“. Podle soudu ale nelze popřít, že se oba kandidáti ve stanoviscích částečně lišili.

„Hypotéza, že mnozí voliči takto vyvolané emoci podlehli a že jen v důsledku tohoto (dílčího) prvku kampaně se rozhodli hlasovat pro vítězného kandidáta, je však spekulativní a především v soudním řízení, nutně postaveném na faktech, nikoli dojmech, neuchopitelná,“ stojí v usnesení. Soudci zdůraznili, že volič se může nakonec rozhodnout jakkoliv, podle mnoha různých kritérií.

Lhůta pro rozhodnutí o všech volebních stížnostech končí soudcům 21. února. Zbývá jich 22 z přibližně sedmi desítek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…