Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace

18.12.2018 13:35

Slovenská prokuratura zrušila obvinění z trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení vůči 12 aktivistům ekologické organizace Greenpeace, kteří v listopadu na protest proti těžbě uhlí vylezli na těžební věž dolu Nováky na středním Slovensku.

Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Vyšetřování případu ale bude pokračovat a zaměří se na to, zda protestem nedošlo k obecnému ohrožení. ČTK o tom dnes informovala ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková. Mezi obviněnými byli i dva Češi.

Aktivisté na věži zmiňovaného dolu vyvěsili transparent a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie po protestu zadržela 15 osob a tucet z nich následně obvinila, soud je pak poslal do vazby. Následně slovenská generální prokuratura nařídila propustit aktivisty z vazby, podle dřívějšího vyjádření šéfa prokuratury Jaromíra Čižnára důvody k vazbě neexistovaly již při podání příslušného návrhu soudu. Čižnár začátkem prosince také uvedl, že vhodně nebyl kvalifikován ani samotný trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni.

Podle Greenpeace policie po zrušení obvinění bude muset případ znovu vyšetřovat a následně vyhodnotit, zda obviní ekology z trestného činu obecného ohrožení.

„Věříme, že podobně jako v momentu, když byli všichni neprávem drženi ve vazbě, i ta prokuratura nakonec dospěje k závěru, že šlo maximálně o spáchání přestupku,“ uvedla Kohutková.

Provozovatelem dolu v Novákách je společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). Firma tvrdila, že ekologové ohrozili více než 340 horníků, kteří v době protestu byli v podzemí. HBP dostává dotace na těžbu uhlí, které dodává do jedné z tepelných elektráren. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že poskytování dotací, jež platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny, skončí nejpozději v závěru roku 2023.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…