Slovenskému Ústavu paměti národa se nelíbí verdikt soudu a zvažuje další kroky proti Babišovi

25.09.2015 12:46

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) není po prohraném sporu o oprávněnost evidence českého ministra financí Andreje Babiše v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB spokojen s verdiktem soudů. Instituce, která na Slovensku dokumenty po Státní bezpečnosti archivuje, zvažuje další právní kroky, kterými by se pokusila soudní rozhodnutí ve prospěch Babiše zvrátit. ČTK to řekl mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký.

Slovenskému Ústavu paměti národa se nelíbí verdikt soudu a zvažuje další kroky proti Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Bratislavský okresní soud loni rozhodl, že Babiš je evidován v archivních svazcích StB neoprávněně. Po odvolání ÚPN krajský soud zmíněný verdikt koncem letošního června potvrdil. Proti rozhodnutí odvolacího soudu, jehož písemné vyhotovení ÚPN obdržel minulý týden, již nelze podat řádný opravný prostředek.

"Provádíme analýzu rozsudku. Právní zástupci zvažují mimořádné opravné prostředky," uvedl Ujlacký. ÚPN současně splnil nařízení soudu a verdikt ve sporu s Babišem zveřejnil na svém webu.

ÚPN by například mohl navrhnout generálnímu prokurátorovi podat mimořádné dovolání nebo se sám obrátit se stížností k ústavnímu soudu. Krajský soud ve svém rozhodnutí ale zamítl návrh ÚPN, aby instituce mohla z vlastního podnětu podat dovolání k nejvyššímu soudu z důvodu, že ve sporu s Babišem jde o rozhodnutí právně zásadního významu. Slovenský nejvyšší soud v podobných případech rozhodoval již v minulosti, okresní a krajské soudy se o tato rozhodnutí při projednávání sporů ohledně evidence lidí u StB opírají.

ÚPN v minulosti opakovaně kritizoval rozhodnutí slovenských soudů v Babišově případu. Za nepřesvědčivý a rozporuplný označil i verdikt krajského soudu, který prý vůbec nezohlednil některé námitky ÚPN. Ústavu se kromě jiného nezamlouvá, že ve sporu na ochranu osobnosti daly soudy za pravdu Babišovi navzdory předloženým 12 svazkům, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Za politováníhodné ÚPN rovněž označil skutečnost, že větší váhu měly pro soud svědecké výpovědi někdejších příslušníků StB.

ÚPN před soudem tvrdil, že z archivních dokumentů vyplývá, že v roce 1980 se Babiš stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Opakovaně uvedl, že coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…