„Jsme v zásadě jediná země EU, která služební zákon nemá a má to svá negativa,“ podotýká Tejc. Mezi ně patří vysoké odměny některým úředníkům na resortech z minulých let nebo čistky při změně vlády. Nový služební zákon přitom počítá např. s limitací výše odměn. „Odměny navíc bude možné vyplatit teprve ve chvíli, kdy úředník dostane kladné hodnocení od svého nadřízeného," doplnil Tejc.
Úředníci budou mít vyšší odpovědnost
A jak to bude se zkouškami, kterými by měli projít úředníci? Patřičnou zkoušku by podle Tejce měli do půl roku složit všichni lidé, kteří chtějí působit ve státní správě. Na lidi, kteří ve státní správě působí deset či patnáct let, se povinnost přezkoušení ze znalosti zákonů vztahovat nebude.
„My bychom rádi, aby se také zvýšila odpovědnost úředníků za způsobenou škodu z dnešního čtyř a půl násobku platu až na osminásobek," prozradil dále Tejc. Je však otázkou, které úřady budou zákonu podléhat. Nakonec se bude týkat asi 80 tisíc úředníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp