Smáli jsme se Rusku, jakou má inflaci. Teď Kovanda našel smutný graf

04.06.2023 15:05 | Ze sítí

Ekonom Lukáš Kovanda se na svém twitterovém účtu věnoval inflaci, konkrétně zejména srovnání ruské inflace a naší inflace. Inflace v Česku totiž v současné době převyšuje inflaci v Rusku - a to vždy byla ruská inflace pověstná svou výší.

Smáli jsme se Rusku, jakou má inflaci. Teď Kovanda našel smutný graf
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

„Z dvaceti nejvýznamnějších/největších ekonomik světa (G20) mají momentálně nejnižší meziroční inflaci Čína, Rusko a Saúdská Arábie, ukazují data Bloombergu. Pořadí je následující: 1. Čína - inflace 0,1 % 2. Rusko - inflace 2,3 % 3. Saúdská Arábie - inflace 2,7 %," poznamenal Kovanda. 

„Inflace v Česku momentálně převyšuje inflaci v Rusku v historicky nebývalém rozsahu," dodává Kovanda.

„Rozdíl mezi inflací v Česku a inflací v Rusku je nyní nejvyšší v tomto miléniu. Po roce 2000 mělo Česko málokdy inflaci vyšší než Rusko. A pokud ano, tak jen zcela nepatrně a po kratinkou přechodnou dobu. To se ale v posledních dvanácti měsících zásadně změnilo. Samozřejmě, problematická je jak srovnatelnost obou časových řad, například už jen z jiného důvodu odlišné metodiky zajišťování. A problematická je i sama důvěryhodnost ruských dat. Na druhou stranu platí, ,poznej svého nepřítele'. Můžeme si namlouvat, že ruská data jsou zásadně zfalšovaná. Jsme si tím ale jisti? Pokud tomu tak nebude, uniká nám zásadní vysvětlení třeba toho, proč má Putin stále tak širokou podporu ruského obyvatelstva; prostě proto, že se mu ekonomicky možná nevede až tak zle, jak si namlouváme. Pokud si to tedy ovšem omlouváme, zhoršuje se také náš odhad dalšího ekonomického a našeho společenského vývoje v Rusku, což pozici ve vzájemné konfrontaci oslabuje. Proto, že jsme dost dobře ,nepoznali našeho nepřítele'," dodal Kovanda.

reklama

autor: vef

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nevím, jak pro koho, ale, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseArnold Rimmer , 04.06.2023 19:13:43
pro mě není nepřítelem Rusko. Pro mě je nepřítelem vláda organizovaného zločinu dosazená pučem ústavního soudu a podporovaná zbrojaři a solárními barony.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Dementní Pepíček na nákupech. Nutella objevil Ameriku. Za rok si třeba všimne, že vykulenci nějak kradou...

5:20 Dementní Pepíček na nákupech. Nutella objevil Ameriku. Za rok si třeba všimne, že vykulenci nějak kradou...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kam se na něho my komedianti hrabem,“ komentuje „německý“ nákup pr…