Snažíte se dost? Jurečka musel odpovědět. Tak se pustil do odborů

20.07.2022 20:40 | Zprávy

Odbory dnes jednaly s vládou o růstu platů ve státní a veřejné sféře v důsledku inflace, ale nedohodly se. Odboráři si stěžují, že kabinet pouze odsouvá problém. Těmito slovy v pořadu Interview ČT24 kontroval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL): „Musíme hledat řešení, která nebudou zvyšovat inflaci a nebudou zvyšovat dramaticky obří schodek státního rozpočtu,“ reagoval Jurečka na výtky, že se vláda snaží šetřit, a to právě na lidech, s tím, že vláda chce v jednání pokračovat. Moderátorka Barbora Kroužková po jeho argumentaci usoudila, že to „nemá spočítáno“.

Snažíte se dost? Jurečka musel odpovědět. Tak se pustil do odborů
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Ministr Jurečka úvodem sdělil, že nemůže souhlasit se slovy odborového předáka Josefa Středuly, podle něhož „vláda ignoruje realitu, přehlíží požadavky svých lidí, odkládá řešení a ohrožuje sociální smír“. „S tím souhlasit nemohu. Já to nevnímám tak, že bychom řekli ‚my neslyšíme, nevidíme to, co se děje v realitě‘. To vidíme! Snažíme se hledat parametry toho, jakým způsobem pomoci, a zároveň zohledňovat možnosti státního rozpočtu,“ kontroval ministr.

Zmínil, že některé dohody padly: „U 305 tisíc zaměstnanců tohoto státu, kteří prakticky berou nejnižší platy, tzn. nepedagogičtí pracovníci, lidé, kteří vaří ve školách v nemocnicích, a lidé pracující v kultuře apod., budeme od září tohoto roku zvyšovat jejich tarifní platy o deset procent, na tom jsme se dohodli. A dohodli jsme se na zvýšení platu v případě pracovníků ozbrojených složek a bezpečnostních složek o deset procent od ledna příštího roku. U zbývajících skupin jsme si řekli, že to bude minimálně o pět procent k lednu příštího roku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…