Sněhurka a Popelka, urážka holčiček. Volejte docentku Chocholouškovou. Řádění genderistek a feministek došlo rázné odpovědi

09.02.2017 19:55

ANKETA „Případnou snahu o přeměnu pohlaví trpaslíků z jakýchkoliv důvodů rezolutně odmítám. Věřím, že by se mě v tomto postoji zastaly i všechny ostatní pohádkové bytosti,“ konstatoval v anketě ParlamentníchListů.cz o genderové vyváženosti školních učebnic a pohádek Martin Kupka (ODS). „Až genderoví aktivisté zařídí, že nějaká Boltová porazí Bolta a Jaromír Jágr zvítězí v soutěži krásy nad Taťánou Kuchařovou, až zařídí, že muž bude rodit a žena bude mít sperma, pak bude jejich kritika genderové nevyváženosti oprávněná. Do té doby patří do blázince. Docentka Chocholoušková si s nimi určitě poradí,“ uvedl senátor Michael Canov.

Sněhurka a Popelka, urážka holčiček. Volejte docentku Chocholouškovou. Řádění genderistek a feministek došlo rázné odpovědi
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Honzík Mudruňka první den ve škole.

V českých učebnicích škrtá genderová policie, zní titulek otevíracího textu ve čtvrtečních Lidových novinách. V podtitulku se čtenář dozví, že ministerstvo školství dbá na to, aby texty byly vyvážené. „Ministerstvo školství se snaží vyhýbat genderově nevyváženým textům při schvalování všech učebnic, jimž je udělovaná schvalovací doložka,“ prozradila LN mluvčí MŠ Jarmila Balážová.

Ale jak tvrdí experti, nedaří se to. Není divu. Vždyť podívejme na takové pohádky. Většinou v nich nebohou dívku v nesnázích zachrání nějaký chrabrý princ. Nejhůře dopadla Sněhurka. (Podle ohodnocení, jak jsou princezny emancipované, časopisem National Geographic). Tu totiž zachraňují i trpaslíci, dokonce jich je sedm.

ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků (a také političek), co si o těchto genderových počinech myslí? „Mám Sněhurku a všechny ostatní pohádky moc rád. Pevně doufám, že se nenajde trumbera, který by je chtěl kvůli nějaké vyváženosti přepisovat,“ sdělil místopředseda ODS a starosta obce s pohádkovým jménem Líbeznice Martin Kupka. „Třeba Sněhurka je nepochybně krásná žena a převahu trpaslíků zvládá s grácií. Případnou snahu o přeměnu pohlaví trpaslíků z jakýchkoliv důvodů rezolutně odmítám. Věřím, že by se mě v tomto postoji zastaly i všechny ostatní pohádkové bytosti,“ zadoufal.

Anketa

Je pohádka o Sněhurce genderově závadná, když popisuje princeznu, která stále padá do léčky a musí jí zachraňovat princ s trpaslíky? Tvrdí to National Geographic

hlasovalo: 9353 lidí

„Když jsem si dnes ráno četl Lidové noviny, tak jsem si chvíli myslel, že ještě spím a že se mi to zdá. Vypadá to, jako by si ti američtí vědci dělali legraci, když hodnotí princezny z hlediska míry jejich emancipace. Můžeme to tak brát a můžeme se tomu i smát. Jenže pak začnou genderové aktivistky škrtat v učebnicích, opravovat v knihách a vyžadovat povinné kvóty pro ženy ve vedení společností a v politice,“ obával se poslanec, bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS). „Před krátkým časem se obuly do básníka Jiřího Žáčka za jeho básničku o maminkovské roli žen, zakrátko přijde na řadu Jaroslav Seifert za jeho krásnou sbírku básní Maminka, kdo ví. Jako člověk, který prožil svůj život v rodině, kde převažují ženy, a který ženy uznává a obdivuje právě pro jejich ženské vlastnosti, snahy genderových aktivistek zásadně odmítám,“ zdůraznil.

Genderové šílenství, lidé se úplně zbláznili

„Zdá se, že genderové šílenství nezná mezí. Tzv. genderoví odborníci napadají už i pohádky a neomaleně strkají nos do školství. Až genderoví aktivisté zařídí nejen to, že ženy a muži budou společně soutěžit ve sportovních disciplínách (a nějaká Boltová porazí Bolta) a ve společných soutěžích krásy (a Jaromír Jágr zvítězí nad Taťáňou Kuchařovou) se stejnými vyhlídkami na úspěch, ale především až zařídí, že muž bude rodit a žena bude mít sperma, pak bude jejich kritika genderové nevyváženosti oprávněná. Pak už totiž nebudou dvě pohlaví, ale jen jedno,“ vysvětlil senátor, starosta Chrastavy, ale také středoškolský profesor Michael Canov (SLK - STAN). „Dokud však tyto a další přirozené rozdíly a zájmy mezi pohlavími budou existovat, do té doby patří tito genderoví odborníci spíše do blázince. A to bez rozdílu, jestli to jsou muži nebo ženy, patří tam pěkně genderově vyváženě všichni. Docentka Chocholoušková si s nimi jistě ráda poradí,“ poradil.

„Lidi se úplně zbláznili, a tak vymýšlejí gender. Osobně podporuji veškerý boj proti diskriminaci žen, ale tohle považuji za absolutní pitomnost, které se ani nedá zasmát,“ prozradil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Místopředseda lidovců i Poslanecké sněmovny Jan Bartošek k tomu přidává: „Říkám si stále častěji, že nejdůležitějším počinem dnešní doby musí být schopnost vydržet! Až se extrémně vychýlené (nejen) genderové kyvadlo pomalu uklidní a vyváží na rovnovážných hodnotách,“ konstatoval a dodal: „Jeřábnice, traktoristky, stachanovky nejrůznějšího typu už tu byly. A k Popelce. Proč se nezmiňuje despotická, manipulativní, kouzly vybavená a mužům vládnoucí a je ponižující královna? Že by se nehodila do genderové správné šablony?“ A další místopředseda KDU-ČSL, předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola, doplnil: „Řešme důležité věci, pohádky nechme na pokoji.“  

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Upřímně všem moc děkuji za podporu! Jedeme dále!
  • europoslanec

Ženy pro mě zůstávají princeznami

Jiný pohled představil poslanec Jiří Zlatuška (ANO). „Kritika genderově nevyvážených textů je zcela namístě, zejména v útlejším věku, kdy se příslušné stereotypy vytvářejí. Pohled časopisu National Geographic, ze kterého čerpá odkazovaný článek, považuji za správný – a vyniká to například ve srovnání s omezením kriminalizace domácího násilí, jak ji aktuálně prosazují politici a některá média v Rusku,“ sdělil předseda poslaneckého výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu a též děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. „Problémy pohádky o Sněhurce jsou u nás známy již dlouho a nejsou jen genderového druhu. Dobrou analýzu udělal jak u pohádky, tak u Disneyova ztvárnění již v sedmdesátých letech ing. PhDr. Vodňanský, bohužel se tyto poznatky využívají jen omezeně,“ prozradil.

„Snahy o genderovou neutralitu, vymýšlení krkolomných slov jen proto, aby existovaly verze pro obě pohlaví, či nahrazování oblíbených pohádek novými bez stereotypů považuji za módní vlnu, která ani není odrazem současné společnosti a v reálném životě téměř nikoho nic takového netrápí. Boj za práva žen nebo různých menšin byl nutný pouze, dokud existoval různý přístup státu k lidem (například dokud ženy nemohly volit),“ upozornil místopředseda Svobodných Radim Smetka. „Před zákonem si mají být všichni rovni. Ve společnosti jsou však role pohlaví mnohdy různé. Básničky v čítankách nebo pohádky nevnímám jako propagaci nějakých stereotypů. I kdyby je nějaký aktivista dokázal změnit, nezmění, co děti vidí doma. My muži se například nikdy nedokážeme vyrovnat ženám v rolích maminek. Existují samozřejmě i rodiny a páry, kterým to vyhovuje mít nastavené jinak, a je to jejich svaté právo. Je klidně možné, že se časem změní společnost a lidé si budou vyprávět pohádky o tom, jak princezna vysvobodila prince ze zajetí zlého draka. Osobně ale doufám, že ty role zůstanou zachovány. Vážím si všech maminek za to, co nám dokázaly dát, když jsme byli děti, a ženy pro mě zůstávají princeznami, kterým chci držet dveře a vytvářet pocit jistoty, aby měly chuť se stát maminkami,“ vysvětlil.

Do ankety přispěla i Lydie Franka Bartošová z Pirátské strany. „Je důležité děti vychovávat uvědoměle, v rodině i ve škole. Příběhy, které jim vyprávíme, formují příběhy, které budou psát vlastním životem. Jestliže běžné pohádkové hrdinky a ženské postavy obecně mají v osudu bezmoc, nemají právo na sebeurčení nebo snášejí násilí, těžko lze čekat, že děti takto inspirované budou samy sebe vnímat jako svobodné bytosti,“ konstatovala. „Souhlasím s tím, že by v knihách měly nacházet obraz společnosti, jaký znají z reálu, a že stereotypy do současné školy nepatří. Pak je zcela namístě zamyslet se, nakolik je naše školství, potažmo společnost, skutečně demokratické,“ doplnila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

8:26 „Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

Včerejší Fokus Václava Moravce nenechal některé hlavy chladné, zejména kvůli tomu, kdo byl pozván. Z…