Sněmovna poslala služební zákon do druhého čtení. Bude tak moci doznat změn podle dohod vlády s opozicí

27.08.2014 11:30

Novela služebního zákona bude moci doznat dalších změn podle dohod vládních stran a pravicové opozice. Umožnila to dnes sněmovna, jež normu podle předpokladů vrátila do druhého čtení. Zatímco zástupci vládní koalice a také TOP 09 a Starostů a ODS dohodu o předloze ocenili, představitelé opozičního hnutí Úsvit ji ostře kritizovali. Podle nich zákon nepovede k odpolitizování státní správy, což má být jeho cílem.

Sněmovna poslala služební zákon do druhého čtení. Bude tak moci doznat změn podle dohod vlády s opozicí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně začala bitva o služební zákon

Pro vrácení novely do druhého čtení dnes hlasovalo 151 ze 154 přítomných poslanců. Skončila tím mimořádná sněmovní schůze, která začala v polovině července. Ke schvalování služebního zákona by se poslanci měli podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vrátit 10. září. Konat by se měla další mimořádná schůze. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ČTK řekl, že o její svolání požádá šéfa dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD) ještě dnes. Opakované druhé čtení by se podle plánů konalo 2. září odpoledne, schvalování 10. září. 

Zákonodárci TOP 09 a Starostů a ODS žádali hlavně zrušení generálního ředitelství státní služby a větší otevření státní služby i pro lidi z jiných sfér. V případě, že by požadavky nebyly splněny, hrozili obstrukcemi. Koalice při následných vyjednáváních na některé úpravy přistoupila a připravila nový pozměňovací návrh.

Sobotka: Dohodl se oheň a voda

Sobotka zdůraznil, že normy typu služebního zákona musí mít ve sněmovně širší podporu než jen vládní koalice, aby nebyly v dalších volebních obdobích zásadně měněny. „V zásadě se dohodl oheň a voda," řekl. Premiér je přesvědčen, že novela bude účinná od ledna, jak předpokládal původní plán. 

„Chci kvitovat, že materiál, který byl zpracován na Ministerstvu vnitra, obsahuje politickou dohodu, kterou jsme podpořili," uvedl předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Šéf ODS Petr Fiala mluvil o dobrém kompromisu. Oba opoziční kluby avizovaly předložení některých pozměňovacích návrhů, nynější dohoda ale prý ohrožena nebude. 

Výhrady má Úsvit, KSČM i prezident

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura je přesvědčen o tom, že státní správu budou dál řídit politické sekretariáty. „Obsazení postů ve státní správě bude řídit ta která vláda, která bude zrovna u koryta," uvedl. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik podotkl, že připomínky KSČM vyslyšeny nebyly a norma v nové podobě služebním zákonem není. I tyto frakce chtějí podávat pozměňovací návrhy. 

Výhrady k poslednímu návrhu novely už dřív zveřejnil prezident Miloš Zeman. Je prý ochoten smířit se se zrušením generálního ředitelství státní služby, hrozí ale možným vetem kvůli pozicím politických náměstků. Tito náměstci by měli působit v podstatě jako poradci ministrů a mohli by je například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident ale říká, že na ministerstvech nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat. Se Sobotkou bude o normě jednat za týden. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macinka, Dostál a Mach společně na ČT. Pirát se posmíval

13:35 Macinka, Dostál a Mach společně na ČT. Pirát se posmíval

Před kamerami ČT se k velké debatě sešli kandidáti do Evropského parlamentu. A ve studiu chvílemi ho…